Polonya kolluk kuvvetlerinden sınırı geçmeye çalışan mültecilere saldırı

Belarus’tan Polonya’ya geçmeye çalışan bir grup mültecinin Polonya kolluk kuvvetleri tarafından geri itildiği, silahsız bu gruplara karşı gaz ve ses bombaları kullanıldığı bildirildi. Öte yandan AB, Belarus’tan gönüllü dönüşler için 3,5 milyon avroya kadar finansman ayırdığını duyurdu

Polonya kolluk kuvvetlerinden sınırı geçmeye çalışan mültecilere saldırı

Belarus-Polonya sınırında Avrupa’ya göçme arayışındaki yaklaşık iki bin mülteci Minsk yönetimi tarafından Bruzgi sınır bölgesindeki depoda beklemeye devam ederken, bazıları da zaman zaman Polonya topraklarına geçme girişimlerinde bulunuyorlar.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Belarus Devlet Sınır Komitesi’nden bir video paylaşımı ile yapılan açıklamada, dün (23 Kasım) gece yarısı bir grubun Polonya sınırında Belarus topraklarına gitmeyi reddettiği, Polonya sınır tellerinin yanında kaldığı ve Polonya topraklarına sığındığı aktarıldı.

Açıklamada, “Polonya askerleri, mültecileri dağıtmak için sınır hattından Belarus topraklarına patlayıcı madde attı ve göz yaşartıcı gaz kullandı” ifadeleri kullanıldı.

Bu tür eylemlerin “mültecilerin tepkisini artırdığı ve sınırda provokasyon için ön koşullar oluşturduğu” vurgulanan açıklamada, “Polonya’nın sınırda silahsız insanlara karşı özel teçhizat kullanması ilk kez olmuyor. Polonya tarafının patlayıcı maddeleri, ses bombaları, tazyikli su ve gaz kullanımı uluslararası hukuku ihlal ediyor ve savunmasız mülteci gruplarına karşı doğrudan saldırı teşkil ediyor” ifadelerine yer verildi.

 AB’den gönüllü dönüşlere 3,5 milyon avroya kadar finansman  

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin Belarus’tan gönüllü dönüşler için 3,5 milyon avroya kadar finansman ayırdığını bildirdi.

AB’nin bir yandan insani yardım sağlarken, diğer yandan kaynak ve transit ülkelerle yoğun diplomasi içinde olduğunu vurgulayan von der Leyen, insan kaçakçılığını da yakından izleyerek yaptırım seçeneklerini değerlendirdiklerini belirtti.

Von der Leyen, Irak’ın vatandaşlarını geri almaya başladığına değinerek, “Irak ile bu iyi iş birliğini memnuniyetle karşılıyoruz ancak çok daha fazla göçmen, tuzağa düşürülmüş duruma. Birleşmiş Milletler kuruluşları ile onların evlerine dönmesi için birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Gönüllü geri dönüşler için 3,5 milyon avroya kadar finansman sağlayacaklarını duyuran Von der Leyen, “Bir kez daha tekrarlayım. AB kendi halkını şiddetle bastıran bu rejimi tanımıyor” ifadesini kullandı.

Von der Leyen, sınırdaki durumun “bir göç krizinden çok Minsk rejiminin AB’yi istikrarsızlaştırmaya yönelik adımı” olduğunu vurguladı.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur