Litvanya kolluk kuvvetleri Belarus sınırındaki mültecilere saldırdı

Litvanya kolluk kuvvetlerinin, Belarus sınırındaki mültecileri darp edip üzerlerine köpek salarak geri ittiği (push back) bildirildi

Litvanya kolluk kuvvetleri Belarus sınırındaki mültecilere saldırdı

Belarus-Polonya sınırında Avrupa’ya göçme arayışındaki mülteciler kurdukları kampta beklemeye devam ederken, zaman zaman Belarus tarafından Avrupa Birliği (AB) topraklarına geçme girişimlerinde bulunuyorlar.

Belarus’un Grodno şehrindeki sınır boyunda, Avrupa’ya göçme amacıyla Belarus vizesi alarak bu ülkeye gelen ve Polonya’ya geçmeye çalışan mülteciler, bölgede kendi kurduklarıyla sınır geçiş noktasındaki kampta ve lojistik merkezlerinde kalıyorlar. Mülteciler, Belarus’un diğer komşuları Litvanya ve Letonya’ya da geçmeye çalışıyorlar.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Belarus Devlet Sınır Komitesi’nden yapılan açıklamada, Belarus-Litvanya sınırında Litvanyalı sınır kolluk kuvvetlerinin mültecileri zorla Belarus topraklarına geri gönderme girişimlerinin devam ettiği bildirildi.

Litvanya kolluk kuvvetlerinin dün (17 Kasım) gece saatlerinde Irak vatandaşlarını Belarus topraklarına geri püskürtmek için acımasız bir girişimde bulunduğu kaydedilen açıklamada, olayın Klevitsa sınır bölgesinde meydana geldiği aktarıldı.

Litvanya sınırında mültecilere yönelik muamelenin kayda geçirildiği video paylaşımı ile yapılan açıklamada, “Video, komşu devletin (Litvanya) sınır muhafızının yerde yatan bir göçmeni vahşice dövdüğü, ardından bir köpeği üzerine saldığı, köpeğin bir kişinin bacağını ısırdığını ve uyku tulumunu parçalamaya başladığını gösteriyor” ifadesine yer verildi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur