Almanya’da Belarus-Polonya sınırındaki mültecilere destek eylemleri sürüyor

Almanya'da insan hakları savunucularının Belarus-Polonya sınırında bekleyişini sürdüren mültecilere destek eylemleri sürerken, Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer'in mültecileri "yasadışı göçmen" olarak nitelendiren açıklamalarına kamuoyunda tepki var

Almanya’da Belarus-Polonya sınırındaki mültecilere destek eylemleri sürüyor

Almanya’nın Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer (CDU-Hristiyan Demokrat Birliği), Alman birinci kanalı ARD’nin “Tagesschau” adlı haber bülteninde verdiği demeçte, “Polonya-Belarus sınırındaki göçmenleri AB ülkelerine ya da Almanya’ya alabiliriz. İltica başvuruları resmileşmiş ya da mesleki uzmanlıkları olan insanlar buraya gelebilir. Ancak iltica başvuruları resmileşmiş ya da mesleki uzmanlıkları olan göçmenler eğer Lukaşenko taraftarı iseler, bunları da AB sınırları içerisine almayız” dedi.

Kretschmer’in bu sözleri kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.

Mülteci-göçmen hakları ve genel olarak insan hakları mücadelesi veren birçok kurum, Kretschmer’in sözlerini “mültecileri yasadışı göçmen olarak damgalayan bir açıklama” olarak nitelendirdi.

Açıklamanın, bugüne dek belirlenen hukuki kavramları ve yasaları “yerle bir ettiğine” dikkat çeken insan hakları savunucuları, “İnsanlar savaşlardan, saldırılardan ve zulümden kaçıyorlar. Donmayı dahi göze alarak yaşadıkları yerleri terk ediyorlar. Yasallık ve yasadışılığı dünya görüşleriyle, kimin tarafını tuttuklarıyla belirlemek tam bir gaftır. Böyle bir literatür değişikliğine izin vermeyip, bu konudaki hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” diyerek Kretschmer’e tepki gösterdi.

Öte yandan Polonya kolluk kuvvetlerinin mültecilere yönelik tazyikli su saldırısının ardından Almanya’daki birçok kentte yüzlerce kişi yeniden eyleme geçti.

Bu eylemlerde, Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki mültecilere ilişkin tüm bakanların iki yıl önce yaptıkları açıklamaları içeren dövizler taşındı. Şimdilerde Şansölye adayı olan bakanlar dahi o dönemde, “Savaşlardan, takiplerden, zulümden kaçıp gelen her insanın iltica hakkı vardır” şeklinde açıklamalar yapmıştı.

İlgili haberler:

Sendika.Org/Almanya (Ganime Gülmez)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur