BM’den Belarus-Polonya sınırındaki mültecilere karşı güç kullanılmaması çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), Belarus-Polonya sınırında Avrupa’ya göçme arayışındaki mültecilere karşı güç kullanılmaması çağrısı yaptı

BM’den Belarus-Polonya sınırındaki mültecilere karşı güç kullanılmaması çağrısı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Farhan Haq, günlük basın brifinginde, Belarus-Polonya sınırındaki mültecilerin durumu ve onlara yönelik muameleden endişe duyduklarını söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, sınırda bulunanlara onurlu bir şekilde muamele gösterilmesi gerektiğini belirten Haq, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütü’nün bu mültecilerle görüşmesi gerektiğini bildirdi.

Haq, “Bu kişilerin ülkeler arasındaki anlaşmazlıklarda araç ya da piyon olarak kullanılmasını istemiyoruz. Hak ettikleri saygıyı görmüyorlar” ifadesini kullandı.

Polonya kolluk kuvvetlerinin sınırdaki mültecilere biber gazı ve tazyikli suyla saldırısına ilişkin ise Haq, söz konusu saldırıyı henüz doğrulayamadıklarını ancak bu şekilde davranılmasının yanlış olduğunu belirtti.

Haq, mültecilere karşı güç kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Ne olmuştu?

Belarus-Polonya sınırındaki insani kriz gün geçtikçe büyürken, açlık ve soğuğa direnmeye çalışan mültecilerin Bruzgi-Kuznitsa sınır kontrol noktası civarındaki bekleyişi sürüyor.

Polonya kolluk kuvvetleri dün (16 Kasım) sabah saatlerinde sınır kapısı yakınlarındaki bariyerleri aşmaya çalışan mültecilere tazyikli su, biber gazı ve ses bombalarıyla saldırmıştı.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur