Belarus-Polonya sınırındaki mültecilerin bekleyişi sürüyor

Belarus-Polonya sınırında Avrupa'ya göçme arayışındaki mülteciler, kurdukları kampı terk ederek, toplu şekilde sınır geçiş noktasına geldi

Belarus-Polonya sınırındaki mültecilerin bekleyişi sürüyor

Belarus’un Grodno şehrindeki sınır boyunda, Irak’tan vize alarak Belarus’a gelen, Avrupa’ya göçme arayışıyla bu ülkeden Polonya’ya geçmeye çalışan mülteciler, ormanlık alanda kendi kurdukları kamptan ayrıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, çocuk ve kadınların da olduğu 2 bin civarındaki kişi, topluca Bruzgi-Kuznitsa sınır kontrol noktasındaki Polonya sınırı önünde toplandı. Kalabalık, burada oturarak bekleyişe geçti.

​​​​​​​Dikenli tellerin yerlere serildiği sınır kapısında, Polonya güvenlik güçleri yoğun önlem aldı.

Belarus Devlet Sınır Komitesi’nden yapılan açıklamada, sınırda bulunan mültecilere yeni grupların geldiği, mültecilerin yaklaşık 2 bin 100 kişi civarında olduğu bildirildi.

Sabah saatlerinden itibaren mültecilerin “durumun olumlu sonuçlanmasını umarak” kamptaki çadırları, uyku tulumlarını ve kalın giysilerini topladığı aktarılan açıklamada, “Öğleye doğru kendileri organize olan göçmenler, büyük bir grup halinde Bruzgi sınır kontrol noktasına hareket etmeye başladılar. Göçmenler, barışçıl niyetlerini ve her duruma hazır olduklarını vurguluyorlar” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, hareket eden grubun başında çocuk ve kadınlar olduğuna dikkat çekilerek, Belarus sınır görevlilerinin güvenlik ve düzeni sağladığı kaydedildi.

Belarus-Polonya sınırında 8 Kasım’dan bu yana, Avrupa’ya göçme arayışıyla Irak ve Suriye’den gelerek Belarus üzerinden Polonya’ya geçmeye çalışan, aralarında önemli sayıda çocuk ve kadının bulunduğu 2 binin üzerinde mülteci, ormanlık alanda kendi kurdukları kampta bekleyişini sürdürüyordu.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur