İstanbul’dan Belarus’a gitmek isteyen Suriye, Irak ve Yemen vatandaşları uçağa alınmadı

AB’nin yaptırım tehdidi ve Ankara’nın talebi sonrası Belarus havayolu şirketi Belavia'nın Minsk seferlerine Suriye, Irak ve Yemen vatandaşı yolcular alınmadı. Uçağa alınmayan yolcular, görevliler tarafından havaalanında yatmaları, “taşkınlık" çıkarmaları veya herhangi protestoda bulunmaları halinde zorla atılacakları konusunda uyarıldı. Sendika.Org muhabiri gelişmeleri yerinde takip etti

İstanbul’dan Belarus’a gitmek isteyen Suriye, Irak ve Yemen vatandaşları uçağa alınmadı

Polonya-Belarus sınırında yaşanan insani kriz sürerken, mültecileri Belarus’a getiren havayolu şirketlerinin Avrupa Birliği (AB) tarafından kara listeye alınacağının açıklamasının ardından Türk Hava Yolları ve Belarus havayolu şirketi Belavia’dan dikkat çeken bir adım geldi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği ve Belarus arasında yaşanan yasadışı sınır geçişleri sorununa bağlı olarak Ülkemiz havaalanlarından Belarus’a seyahat etmek isteyen Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarına bilet satışı yapılmaması ve uçağa alınmamaları kararlaştırılmıştır” dedi ve kararın “ikinci bir emre kadar yürürlükte kalacağını” vurguladı.

Belarus havayolu şirketi Belavia da Ankara’nın talebiyle Suriye, Irak ve Yemen vatandaşlarının Türkiye’den Belarus’a yapılan uçuşlara alınmayacağını açıkladı.

Polonya ve AB, Belarus ve Rusya’yı, mültecilerin Polonya-Belarus sınırına gitmelerine izin vermekle suçlamış, AB Komisyonu Von der Leyen de mültecilerin Belarus’a taşınmasında rol oynayan üçüncü ülke havayollarına yaptırım uygulamak için çalıştıklarını açıklamıştı.

Açıklamaların hedefindeki havayolu şirketlerinden Türk Hava Yolları (THY) ise Alman basınında yer alan “THY’nin, Belarus seferlerinde yasadışı göçmen taşıdığı” yönündeki iddiaları reddetmiş, Dışişleri Bakanlığı da “Türkiye’nin, tarafı olmadığı bir konuda sorunun parçasıymış gibi gösterilmeye çalışılmasını reddediyoruz. Ayrıca, bu konuda şeffaf şekilde bilgi paylaşılmasına rağmen, Türk Hava Yolları gibi küresel çapta saygınlığa sahip bir şirketimizin hedef alınmasını kasıtlı buluyoruz” diyerek tepki göstermişti.

Bu gelişmelerin ardından Polonya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Jakub Kumoç, THY’nin diplomatik pasaport sahipleri hariç Minsk uçaklarına Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarını artık kabul etmeyeceğini doğruladığını açıklamıştı.

Suriye, Irak ve Yemen vatandaşları uçağa alınmadı

AB’nin yaptırım tehdidi ve Ankara’nın talebi sonrası Belavia ve THY’nin ortak Minsk seferlerine bugün (12 Kasım) Suriye, Irak ve Yemen vatandaşı yolcular alınmadı.

İstanbul Havalimanı’ndan Belarus’un başkenti Minsk’e günde üç sefer yapılıyor.

İlk sefer sorunsuz gerçekleşirken, Sivil Havacılık’ın 11.43’teki açıklaması sonrası 13.20 ve 17.45’teki seferlere Irak, Suriye ve Yemen vatandaşı yolcular alınmadı.

07.55’teki THY-Belavia ortak uçuşu gerçekleşirken, 13.20’deki sefer için İstanbul Havalimanı’na gelen çok sayıda Suriye, Irak ve Yemen vatandaşı yolcu uçağa alınmadı. Yolcular arasında çok sayıda çocuklu aile de bulunuyordu.

Sivil Havacılık’ın açıklamasını okuyan bir havayolu yetkilisi, yolcuların kesinlikle uçağa alınmayacağını belirtirken, kontuar önüne gelen polisler de tepkili bir şekilde bekleyişe geçen yolculara “taşkınlık çıkarmaları veya herhangi protestoda bulunmaları halinde” havalimanından zor kullanılarak havalimanından çıkarılacaklarını söyledi.

Yaşananları havalimanında takip eden Sendika.Org muhabirine konuşan 24 yaşındaki Iraklı Muhammed, kısa süre önce Türkiye’ye geldiğini ve bir acente aracılığıyla tüm işlemleri hallettiğini belirterek “Şimdi ne yapacağımı, nereye gideceğimi bilmiyorum. Günlerce bekledikten sonra şimdi son anda bizi uçağa almayacaklarını söylüyorlar. Biz daha iyi bir yaşam istiyoruz, fazlasını değil” dedi.

Polislerin ikinci uyarısı sonrası Suriye, Irak ve Yemen vatandaşı yolcular havalimanından ayrıldı.

Sendika.Org (Vecih Cuzdan)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur