Belarus-Polonya sınırındaki kamp boşaltıldı: Mülteciler Polonya tarafında gözaltında, Belarus tarafında depoda

Belarus-Polonya sınırında Avrupa’ya göçme arayışındaki mültecilerin sınır boyunda kurdukları kamp tamamen boşaltıldı. Belarus, mültecileri depo benzeri binalara yerleştirirken, Polonya, sınırı geçmeye çalışan yaklaşık 100 mültecinin gözaltına alındığını bildirdi

Belarus-Polonya sınırındaki kamp boşaltıldı: Mülteciler Polonya tarafında gözaltında, Belarus tarafında depoda

Belarus’un Grodno şehrindeki sınır boyunda, Avrupa’ya göçme arayışındaki mültecilerin ormanlık alanda ve sınır noktasında kendi imkanlarıyla kurdukları kamplar dün (18 Kasım) itibariyle boşaltıldı.

Çoğunluğu Irak olmak üzere Suriye, Afganistan, İran ve diğer bazı Asya ve Afrika ülkelerinden gelenlerin de aralarında bulunduğu mültecilerden çocuklu aileler öncelikle kamptan ayrıldı.

Belarus’un resmi haber ajansı Belta, mültecilerin sınırdaki yerleşim birimi Bruzgi’nin 500 metre ilerisinde hangar büyüklüğündeki depo benzeri binalara yerleştirildiğini ve burada ısınma imkânı bulduğunu bildirdi.

Anadolu Ajansı ise kapalı alandaki yer darlığına çözüm bulmak amacıyla yetkililerin dağıttığı paletlerden demir konstrüksiyonlar üzerine ikinci bir kat çıkan mültecilerin, buralarda da istirahat etmeye başladığını aktardı. Belaruslu yetkililer, merkeze giremeyen gruplar için ayrı bir kapalı alan planlaması yaparken, Belarus Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yuriy Karayev ve ekibi de bölgedeki yardım faaliyetlerini yönetti.

Belarus topraklarında yaklaşık 7 bin mülteci var

Bu arada Belarus Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Natalya Eysmont, Belarus topraklarında halihazırda 7 bin civarında mülteci olduğunu, Belarus-Polonya sınırındaki kampta ise yaklaşık 2 bin kişinin beklediğini ifade etti. 200-500 arasında kişinin de Belarus’un Avrupa’ya olan diğer sınır noktalarında olduğunu kaydeden Eysmont, bu kimselerin Polonya güvenlik güçlerince Belarus’a geri itilenlerden oluştuğunu aktardı.

Lukaşenko ve Merkel anlaştı

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmede krizin sona ermesi için bir mekanizma önerdiğini anlatan Eysmont, “Bu mekanizmaya göre, Avrupa Birliği kampta bulunan 2 bin mülteci için insani koridor oluşturuyor. Geriye kalan 5 bin kişinin de vatanlarına dönmesi için mümkün olduğunca ve dilerlerse yardımcı olmayı taahhüt ediyoruz ve Angela Merkel, anlaşmaya göre, Almanya’ya insani bir koridor düzenlenmesi de dahil olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ile müzakereler yapacak” ifadelerini kullandı.

Belarus tarafının “üzerine düşen yükümlülükleri” yerine getirdiğini söyleyen Eysmont, şimdilik sadece 400 civarında mültecinin ülkelerine geri dönmeye rıza gösterdiğini kaydetti.

Diğer mültecilerin ise geri dönmeyi reddettiğini ve Batı Avrupa’ya özellikle de Almanya’ya bir koridor sağlanmasında ısrar ettiğini ifade eden Eysmont, bu insanlarla ilgili çalışmaları sürdüreceklerini dile getirdi.

Irak, Suriye ve diğer ülkelere mültecilerin zorla gönderilmesi için herhangi bir uygulama yapmayacaklarına belirten Eysmont, “Biz sözümüzü tutuyoruz ama AB hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmiyor” şeklinde konuştu.

Polonya: Sınır geçen 100 mülteci gözaltında

Polonya Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Dubicze Cerkiewne’de tel örgüleri aşarak sınırı geçen mültecilerin askerler tarafından gözaltına alındığını gösteren görüntüleri paylaştı.

Bakanlık konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 100 kişiden oluşan bir göçmen grubu emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, sınırda bekleyenlerin Polonya tarafına geçiş yapmaları için Belarus’un yardım ettiği ileri sürüldü.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur