Belarus-Polonya sınırındaki mültecilerin yaşam şartları gün geçtikçe zorlaşıyor

Belarus-Polonya sınırındaki Avrupa’ya göçme arayışındaki mültecilerin sağlık sorunları her geçen gün artıyor. Yaklaşık iki bin mülteci, Lukaşenko ile Merkel’in yaptığı telefon görüşmeleri sonrasında dikkatlerini AB’den gelecek haberlere çevirdi

Belarus-Polonya sınırındaki mültecilerin yaşam şartları gün geçtikçe zorlaşıyor

Belarus’un Grodno şehrindeki Bruzgi sınır bölgesindeki lojistik merkezinde kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu iki bin civarında kişinin beklediği kapalı alanda yaşam şartları gün geçtikçe zorlaşıyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Belarus halkı ve yetkililer sınırda bekleyenlere yardım etmek için seferber olsa da insani ihtiyaçlar artıyor, sağlık sorunları da çoğalıyor. Acil Durumlar Bakanlığı ekipleri de belirli aralıklarla maske dağıtıyor.

DSÖ ekibi alanı ziyaret etti

Mültecilerin bulunduğu alana Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti gelerek incelemelerde bulundu.

Heyete, bölgedekilerle ilgili bilgi veren Belarus Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yuriy Karayev, buradaki kişilere 24 saat sağlık hizmeti verildiğini, şu ana kadar 100 civarında kişinin hastaneye kaldırıldığını aktardı.

Bu kişilerin hastaneye kaldırılış sebebinin çoğunlukla zatürre, akciğer ve diğer solunum yolları hastalıkları ile diyabet olduğunu belirten Karayev, “Ağırlıklı olarak sınırda bekleyenler öksürük, grip, göğüs ve karın ağrısı şikayetleriyle sağlık ekiplerine başvuruyor. Çocuklar ve hamile kadınlar ise gerektiğinde hastanede tedavi altına alınıyor” dedi.

İki haftadan fazla süredir banyo yapamıyorlar

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Acil Durum Direktörü Gerald Rockenschaub, Belarus-Polonya sınırındaki durumun zor olduğunu vurgulayarak, “Sınırda bekleyenler sağlıkları konusunda şikâyet ediyor. Bazılarının kronik hastalıkları var. Belarus hükümeti, bu problemleri çözmeye çalışıyor” dedi.

Rockenschaub, sınırda bekleyenlerin çoğunluğunun ülkelerine geri dönmek istemediğini belirterek, ilaç, uluslararası tıbbi yardım paketleri ve hijyen ürünleri ile destek sağlama sözü verdi.

Önce sınır boyunda ormanda, ardından da kapalı alanda yaşayan 2 bin mülteci, iki haftadan fazla süredir banyo yapamıyor. Bazı kişiler saçını yıkayarak bu ihtiyacını gidermeye çalışırken, pek çok kişi de yardım kuruluşlarının getirdiği ıslak mendille hijyen ihtiyaçlarını karşılıyor.

Gözler AB’ye çevrildi

Belarus-Polonya sınırında 8 Kasım’dan bu yana Avrupa’ya göçme arayışıyla çoğunluğu Irak ve Suriye’den gelerek Belarus üzerinden Polonya’ya geçmeye çalışan mülteciler, ormanlık alanda kendi kurdukları kampta ve sınır önünde bekleyişini sürdürüyordu.

18 Kasım’da sınır boyunda kurulan kamp tamamen boşaltılmış ve mülteciler sınırdaki yerleşim birimi Bruzgi’nin 500 metre ilerisinde, hangar büyüklüğündeki depo benzeri binalara yerleştirilmişti.

Polonya’nın sınırlarını açarak Almanya’nın kendilerini kabul etmesini bekleyen mülteciler, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yaptığı telefon görüşmeleri sonrasında dikkatlerini Avrupa Birliği’nden (AB) gelecek haberlere çevirmiş durumda.

Lukaşenko, Merkel’e Polonya üzerinden bir koridor açarak sınır boyundaki 2 bin civarındaki mültecinim Almanya’ya gönderilmesi konusundaki mekanizma önerisinde bulunmuştu. Merkel’in bu öneriyi AB ile görüşeceği belirtilmişti.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur