Yüzlerce göçmen Belarus-Polonya sınırında: İki taraf da kabul etmiyor, en az 7 ölü

Belarus'tan yüzlerce mülteci Polonya sınırına yürüdü. Sınıra gelen mülteciler, her iki ülke tarafından da kabul edilmiyor. Soğuk hava şartlarında bekletilen mültecilerden en az 7'si yaşamını yitirdi. Taraf ülkeler krizde birbirini suçluyor

Yüzlerce göçmen Belarus-Polonya sınırında: İki taraf da kabul etmiyor, en az 7 ölü

Fotoğraf: Reuters

Belarus’tan yüzlerce mülteci, Polonya sınırına doğru yürüdü. Belarus devlet sınır komitesi, birçok mültecinin Polonya sınırına doğru hareket ettiğini doğruladı ve Varşova’nın “insanlık dışı bir tavır” aldığını söyledi. Belarus medyasında da Belaruslu yetkililerin mültecilere sınıra kadar eşlik ettiği ifade edilerek görüntüler yayımlandı.

Guardian’da yer alan habere göre, Belarus sınır muhafızları, mültecilerin geri dönmelerine izin vermiyor. Bu da iki ülke arasında sıkışan Irak, Suriye ve Afganistan gibi Ortadoğu ülkelerinden gelen insanların, sıcaklıklar donma noktasının altına düştüğü için yaşanmaz ormanlarda bırakıldığı anlamına geliyor.

Polonya ve AB’den Belarus’a suçlama

Avrupa Birliği (AB) Belarus’u, “Batı’nın insan hakları ihlalleri nedeniyle Minsk’e uyguladığı yaptırımların intikamını almak için” bir hibrit savaş biçimi olarak Ortadoğu ve Afrika’dan gelen mültecileri kendi toprakları üzerinden AB ülkelerine geçmeye teşvik etmekle suçladı.

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Piotr Wawrzyk, Polonya kamu radyosuna verdiği demeçte “Belarus, tercihen kurşunlanma ve can kaybıyla büyük bir olaya neden olmak istiyor. Basında çıkan haberlere göre, Kuznica Bialostocka yakınlarında toplu bir sınır geçişi girişimi olacağına dair büyük bir provokasyon hazırlıyorlar” ifadelerini kullandı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Belarus tarafında kümelenen mültecilerin havadan görüntülerini paylaşırken, Polonya’nın sınıra 12 binden fazla asker yerleştirdiğini söyledi. Belarus ile sınır paylaşan Letonya ise durumu “endişe verici” olarak nitelendirdi.

Komşu AB üyesi Litvanya, mülteci geçişlerinde olası bir artışa hazırlanmak için sınıra ek asker göndereceğini duyurdu. Vilnius Hükümeti, olağanüstü hal ilan ederek Polonya’nın izinden gidebilir.

En az 7 mülteci öldü

Mültecilerin bekletildiği sınır hattında hava sıcaklığı oldukça düşük ve yeterli gıda da yok. Sınır Tanımayan Doktorlar’da tıbbi acil durum müdürü olan Crystal van Leeuwen, geçen hafta Guardian’a, mültecilerin iddialarına ve uluslararası korumaya saygı duyulması için STK’lerin acilen güvenli bölgeye erişmeleri gerektiğini söyledi.

Sınırın Polonya tarafında 7 sığınmacının ölü bulunduğu belirtiliyor. Belarus tarafında ise bu sayının daha da fazla olduğu ileri sürülüyor.

Krizin geçmişi

Polonya, bu yıl yaklaşık yarısı ekim ayında olmak üzere 23 binden fazla yasadışı sınır geçişi bildirdi. Mültecilerin çoğu, yılın başından bu yana Belarus’tan Polonya üzerinden 6100’den fazla mülteci aldığını söyleyen Almanya’ya kaçmaya çalışıyor. Ekim ayında sınır geçişlerinde yaşanan keskin artışla birlikte iki ülke arasında tansiyon yükseldi

Belarus, mülteci akışını yönlendirmede herhangi bir rolü olduğunu reddediyor. Belarus sınır muhafızı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Polonya makamlarının kayıtsızlığı ve insanlık dışı tutumu, mültecileri böyle umutsuz adımı atmaya itti” dedi.

Sendika.Org, Reuters, Guardian, DW Türkçe

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur