Alkoçlar Otelcilik ve Turizm AŞ de konkordato başvurusunda bulundu

Konkordato talebinde bulunan şirketlerin arasına 1950’li yıllardan beri faaliyet gösteren Alkoçlar Otelcilik ve Turizm AŞ de katıldı

Ekonomik krizle beraber konkordato talebinde bulunan şirketlerin arasınaa 1400 yatak kapasiteli üç otelin işletmecisi ve hisselerinin yüzde yüzüne Ender Alkoçlar’ın sahip olduğu 1950’li yıllardan beri faaliyet gösteren Alkoçlar Otelcilik ve Turizm AŞ de katıldı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, İstanbul Ticaret Mahkemesi’ne geçtiğimiz hafta başvuruda bulunan Alkoçlar borçlarına 9 ay erteleme ile ödeme takviminin de üç eşit taksitle üç yıllık olması teklifinde bulundu. Alkoçlar, dava dilekçesinde 2015 yılı ve sonrasında yaşanan bir dizi olumsuz olayın Türkiye turizm sektörünü olumsuz etkilediği belirtirken bu süreçten Alkoçlar’ın da etkilendiğini söyledi. Alkoçlar, hak edişlere karşın tahsilatların uzun vadeli çeklerle yapıldığını, bu durumun da mali dengeyi sarstığını kaydetti.

Dava dilekçesinde turizm sektörünün önümüzdeki dönem açısından olumlu bir tablo çizdiğini kaydeden Alkoçlar, kurlardaki artışın da şirketin faaliyetlerine olumlu katkı yapmasını beklediğini belirtti. Ayrıca borçların ödenememesi ve icra takipleri ile faaliyetleri sürdürememe tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirten Alkoçlar, 64.8 milyon TL’lik borcunu ödeyebilmek için süre talebinde bulundu.

Alkoçlar’ın avukatı Emre Ergenç, bankaların yüksek faizle dahi kredi kullandırmadığından geçici nakit sıkıntısı oluştuğunu belirtti.

Konkordato nedir?

Ekonomik krizin etkileri ilk olarak ayakkabı ve inşaat firmalarında görülmeye başlandı. Köklü firmalar borçlarını ödeyemediklerini bildirerek ticaret mahkemelerine konkordato talebinde bulunuyor.

15 Temmuz darbe girişiminin öncesinde FETÖ’ye bağlı olduğu iddia edilen şirketlerin, FETÖ mensubu olduğu iddia edilen hakimler aracılığı ile şartları oluşmamasına rağmen alacaklıların şirkete haciz uygulamasının önüne geçmek için hukuka aykırı erteleme kararı aldırdıkları, bu yolla da şirketlerin kasasında bulunan paraları paravan şirket/hesaplara aktararak şirketleri hortumladıkları, alacakların alacaklarının tahsil imkanlarını ortadan kaldırdıkları ve sonuç olarak İcra İflas Kanunu’ndaki bu uygulamayı kötüye kullandıkları iddiası ile darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le birlikte çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle iflas erteleme uygulaması yasaklanmıştı.

OHAL kaldırılmadan hemen öncesinde ise 2004 Sayılı İcra İflas Kanunu’nda yapılan değişiklikle iflas ertelemeye dair kanun maddeleri tamamen kaldırıldı ki bu da hukuken iflas erteleme uygulamasının artık olmadığı anlamına geliyor. Bu tarz bir durumda geriye kalan tek seçenek ise konkordato uygulaması oldu.

İflas erteleme ve konkordato sonuçları açısından aynı uygulamalar olsa bile başvuru biçimleri ve devam eden süreçteki uygulamaları açısından farklılık gösteriyor. Her ikisi de başvuran şirketi her türlü icra takibi ve haciz tehdidi baskısından kurtarıyor. İflas erteleme/konkordato başvurusu yaparak kararı alan şirket; aleyhine icra takibi başlatılmasını engellediği gibi var olan takipler hakkında da iptal/durma kararı verilmesini sağlıyor.

Yapılan değişiklik öncesinde iflas ertelemeye başvuran şirketin başvurusu yalnızca asliye ticaret hakiminin kararı ile alınabiliyor ve hakim aksi karar verinceye kadar geçerli oluyordu. Konkordato da ise başvurucu, neden konkordato istediğinin gerekçesini (somut delilleriyle) ve konkordato teklifi (projesi) sunarak borçlarını hangi vadede, nasıl ödeyeceğini icra mahkemesine bildiriyor. Mahkeme teklifi uygun görürse üç aylık bir süre ile başvuran şirket lehine tedbir kararı veriyor ve bu süreçte şirketin teklifi alacaklarının yarısının ve alacak miktarlarının 3’te 2’sini eşdeğer kısmının çoğunluğunun onayını alırsa tedbirin kendine sağladığı korumadan faydalanmaya devam edebiliyor. Aksi durumda ise üç aylık sürenin sonunda bu tedbir alacaklılar onay vermediği için kalkıyor. Birçok şirketin borçlularına ulaşması/onay alması bu üç aylık süreçte zor olduğundan, genelde şirketler bu üç ay içerisinde durumlarını toparlamaya çalışıyor. Bu sürecin sonunda toparlayamadığı takdirde ise iflas sürecine giriliyor.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur