3. Köprü’nün İtalyan ortağı Astaldi konkordato ilan etti

3. Köprü’nün yüzde 33’lük hissenin sahibi Astaldi, Türkiye’deki finansal gelişmelerden dolayı şirketin maddi dar boğaz yaşadığını belirterek Roma’da konkordato başvurusunda bulundu

Bloomberg HT’de yer alan habere göre Astaldi, 3. Köprü’de sahib olduğu yüzde 33 hissenin satışını geciktiren Türkiye’deki finansal gelişmelerden dolayı şirketin geçici bir maddi dar boğaz yaşadığını belirterek Roma’da konkordato başvurusunda bulundu.

Astaldi, mahkemeye sunduğu planda hissedarlar toplantısında sermaye artışının halihazırda onaylandığını ancak bunun gerçekleşebilmesi için 3. Köprü’deki hissenin satışının şart olduğunu da vurguladı ve 2018-2022 dönemini kapsayan stratejik plandaki hedeflerin tutturulmasının mümkün olmadığını duyurdu.

3. Köprü, yapılan anlaşmaya göre 2026 yılına kadar özel sektör tarafından işletilecek.

Konkordato nedir?

Ekonomik krizin etkileri ilk olarak ayakkabı ve inşaat firmalarında görülmeye başlandı. Köklü firmalar borçlarını ödeyemediklerini bildirerek ticaret mahkemelerine konkordato talebinde bulunuyor.

Konkordato, OHAL döneminde kaldırılan iflas erteleme yerine getirildi. 2004 yılından beri uygulamada olan iflas erteleme sistemi kaldırılarak yerine ‘Kurtarma anlaşması kurumu’ getirilmesinin ardından mali açıdan zor durumdaki şirketler, borçlarını yapılandırmak için kendilerine ek süre tanınması için bu yola başvuruyor.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur