Kocaeli’de İSU’nun ihale verdiği şirket konkordato ilan etti, 300 işçi üç aylık alacaklarıyla ortada kaldı

Kocaeli’de İSU’nun Derince ve Körfez’deki altyapı ihalelerini verdiği Atinak Mühendislik, 300 işçisinin üç aylık alacağını ödemeden konkordato ilan etti. Konkordato komiseri şirketi, şirket İSU’yu adres gösterdi, belediye ise işçileri ortada bıraktı

Kocaeli’de Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (İSU) Derince ve Körfez’deki altyapı çalışmaları ihalelerini verdiği Atinak Mühendislik, ekonomik krizi gerekçe göstererek konkordato (batık durumdaki şirketlerin, borçlarını karşılayabilecekleri koşullar dahilinde ve yargı gözetiminde alacaklılarıyla yaptığı iflas erteleme anlaşması) başvurusu yaptı. Yargı, başvuru sonucunda şirkete üç kişilik konkordato komiseri atadı.

Konkordato komiseri 300 işçinin üç aylık alacaklarının ödeme sorumluluğunu şirkete atarken, şirket ise işçilerin asıl muhatabının İSU olduğunu ileri sürdü.

Konkordato süreciyle birlikte alacaklarının akıbeti belirsizleşen işçiler, İSU Genel Müdürlüğü önüne giderek haklarını istedi.

“Sahada engellemeye çalıştılar, asgari ücretli gösterdiler, hakkımızı yediler”

Evrensel’e konuşan işçilerden Çetin Aydın, İSU’nun aylar önce Atinak Mühendislik’ten işi alarak başka bir şirkete vermeye çalıştığını belirtip “Bizi sahada engellemeye çalıştılar. 3-4 ay önce bir şeylerin olduğu belliydi” dedi.

İşçilerin daha yüksek ücretler almasına karşın asgari ücretli gösterildiğini belirten Aydın, “Ben normalde 3 bin lira alıyordum ama bankadan asgari ücreti çekiyor, geri kalanı elden alıyordum. Bunu İSU’ya defalarca şikâyet ettik, kimse ilgilenmedi. Şimdi 3 aylık alacaklarımızı asgari ücret üzerinden ödeyecekler. Peki, elden alacaklarımız ne olacak? Buna bir şey demiyorlar” diye konuştu.

Çalışma Bakanlığı’nı defalarca aradıklarını, SGK’ye gittiklerini ama hiçbir başvurularından sonuç alamadıklarını aktaran Aydın, “İSU da bizi kandırdı. İSU’nun amacı bizim şirketi tasfiye etmekti ki bunu yaptı. Şirket bize ne yaptıysa şimdi İSU bize onu yapıyor” dedi.

Aydın, işlerin durduğunu, 15 gündür şantiyede yemeklerinin kesildiğini, cepten ödeyerek aldıkları bisküvilerle geçinmeye çalıştıklarını, sabah saatlerinde sularının da kesildiğini ifade etti, mahkemeye gideceklerini söyledi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur