Yarım asırlık Eminiş Ambalaj da konkordato başvurusu yaptı

1970 yılında kurulup Borsa İstanbul’da yer alan plastik-metal ambalaj, boya, kimya sanayi, kozmetik, gıda sektörlerinde üretim yapan Eminiş Ambalaj konkordato başvurusu yaptı

Ekonomide yüksek faiz-yüksek döviz sarmalıyla birlikte kriz derinleşirken, şirketlerden iflas erteleme, borç yapılandırma ve kilit vurma haberleri gelmeye devam ediyor.

1970 yılında plastik ve metal ambalaj sektöründe kurulan, ilerleyen yıllarda boya, kimya sanayi, kozmetik ve gıda (süt ve süt ürünleri, dondurulmuş gıda, şekerleme-marmelat-çikolata, zeytin, baharat, toz içecek) sektörlerine doğru genişleyen, 1994’te de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na açılan Eminiş Ambalaj konkordato (batık durumdaki şirketlerin, borçlarını karşılayabilecekleri koşullar dahilinde ve yargı gözetiminde alacaklılarıyla yaptığı iflas erteleme anlaşması) başvurusunda bulundu. Başvuru sonucunda şirkete konkordato komiserleri atandı.

Şirket, konkordato sürecine ilişkin açıklamasında ekonomik krize bağlı gelişmeler ile finansal hataları gerekçe gösterdi:

Ülkemizdeki ekonomik sorunlar nedeniyle talebin daralması neticesinde satışlarımız düşmüş ve şirketimiz elde etmesi gereken nakitleri elde edememiş bu durum şirketimizin finansal krize girmesine neden olmuştur.

Kurların ve faiz oranlarının yükselmesinin döviz cinsinden verilen çekler, finansal kiralama borçları ve hammadde maliyetleri üzerindeki olumsuz etkisi, yine aynı şekilde kredi faiz oranlarının tek haneden %30’lara kadar çıkması da kredi maliyetlerini arttıran önemli bir unsur olmuştur.

Şirketin üretim ve satış faaliyetlerini finanse edebilmek için dış kaynak kullanımı nedeniyle katlandığı yüksek maliyetler ve vadeli satışlar nedeniyle ortaya çıkan finansman açığının karşılanması amacıyla kredi kullanılmış bu şekilde yüksek finansman maliyetine katlanılmıştır. Kısa vadeli borçlanma ihtiyacı, finansman planlamasında birtakım hatalar yapılmasını tetiklemiştir.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur