Aleyna Çakır davasında Ümitcan Uygun suçlamaları kabul etmedi: Duruşma 28 Mayıs’a ertelendi

Aleyna Çakır’ın evine zor kullanarak girmesine ilişkin “Tehdit ve konut dokunulmazlığı ihlal” suçundan yargılanan Ümitcan Uygun’un görülen duruşmasında çelişkili ifadeleri dikkat çekti. Dava, HTS kayıtlarının incelenmesi için 28 Mayıs 2021 tarihine ertelendi

Aleyna Çakır davasında Ümitcan Uygun suçlamaları kabul etmedi: Duruşma 28 Mayıs’a ertelendi

Aleyna Çakır’ın, geçen yıl 3 Haziran’da Keçiören’deki evinde ölü bulunmasıyla ilgili soruşturmada, Ümitcan Uygun gözaltına alınıp, serbest bırakılmıştı. Aleyna Çakır, ölümünden yaklaşık 3 ay önce 17 Nisan’da kendisine şiddet uyguladığı anlara ait görüntülerin sosyal medyada canlı yayınlayan Ümitcan Uygun hakkında şikâyetçi olmuştu. Bu soruşturma kapsamında da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ümitcan Uygun ve o sırada evde bulunun arkadaşı Enes Özdemir hakkında, “konut dokunulmazlığını ihlal” ve “tehdit” suçlarından dava açıldı.

Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Aleyna Çakır’ın annesi Hatun Esen, babası Mehmet Esen, abisi Himmet Esen ile ailenin avukatları katıldı.

Ümitcan Uygun ise “uyuşturucuya özendirmek” suçundan tutuklu bulunduğu Sincan 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Çakır’ı darp ettiğini kabul etti

Kimlik tespiti ve iddianamenin özetinin okunmasının ardından savunması sorulan sanık Ümitcan Uygun, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “Konut dokunulmazlığını ihlale ilişkin, biz o evde birlikte yaşıyorduk. Elektrik, su faturası bile benim üzerime. O gün, Sema sosyal medyadan canlı yayın yaptı. Ben o sırada evde değildim. Beni kızdıracak sözler sarf edip, bana küfür etti. Ben de sinirlenerek, Enes’le birlikte eve gittim. Zile bastık. Bizi delikten gördükten sonra kapıyı kendi açtı. Normal şekilde içeriye girdik. Olaydan 2 gün önce kendisiyle tartışıp ayrılacak gibi olmuştuk. Yine aynı sebepten tartışmaya başladık. Hakaret, darp, tehdit olmadı. Tartışmanın uzamaması için Enes’le evden ayrıldık. Çıkarken herhangi bir şey olmadı. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Savunmasının ardında hakimin, poliste verdiği ifadesinde tokat attığını söylediğini hatırlatması üzerine, “Tokat attığım doğru” dedi. Bir tokatla neden bayıldığı yönündeki soruya ise sanık Uygun, “Astım hastası olduğu için tokatla birlikte bayıldı” cevabını verdi. Hakimin, olaya tanık olan Merve A’nın savcılıkta verdiği ifadesinde “Sema baygın halde iken Ümitcan Uygun canlı yayın yapıp ‘Sema nakavt öyle olmaz böyle olur’ dedi” yönündeki ifadesini sorması üzerine, sanık Uygun, “Alkolün etkisinde olduğum için ne söylediğimi tam hatırlamıyorum. Ancak kesinlikte tehdit, darp ve hakaret etmedim. Daha sonra da evden çıktık” dedi.

Polise verilen ilk ifade ile mahkeme heyetine verdiği ifadenin çelişmesi üzerine heyet ile Aleyna Çakır’ın avukatı faile sık sık sorular yöneltti. Heyete sunduğu çelişkili ifadelerde Aleyna Çakır’ı darp etmediğini söyleyen fail, çelişkilerin artması ve heyet ile avukatların sorularının ardından darp ettiğini itiraf etti.

Olayın yaşandığı gece Ümitcan Uygun ile birlikte Aleyna’nın evine giden Enes Özdemir de, mahkemede tanık olarak dinlendi. Tanık Enes Özdemir de aynı şekilde çelişkili beyanlarda bulundu. Faili, olay gecesi alkollü olduğu gerekçesiyle savunan Enes Özdemir, çelişkili beyanlarının tespit edilmesinin ardından failin Aleyna’ya küfür ettiğini, tokat attığını ve bayılmasına sebep olduğunu itiraf etti. Ümitcan Uygun’un Aleyna Çakır’ın yerde baygın vaziyette yatmasının ardından Çakır’ın telefonundan Instagram hesabını açarak canlı yayın başlattığını ve orada “Öyle yapılmaz böyle yapılır” dediğini kaydeden Enes Özdemir, ardından Uygun’u gitmeleri için ikna ettiğini söyledi.

Uygun’un avukatı Hayri Çağatay Cengiz, müvekkiline atılan suçlamaları reddederek Uygun’u savundu.

Avulatlar ek soruşturma talep etti

Aleyna Çakır’ın avukatlarından Umur Yıldırım, Enes Özdemir, Aleyna Çakır ve Ümitcan Uygun’un HTS kayıtlarının incelenmesi talebinde bulundu. Bunun yanı sıra Aleyna Çakır’ın telefonunu kendi izni dışında alarak yine Instagram hesabını izni dahilinde olmadan girip canlı yayın başlatmasına ilişkin ayrı bir soruşturma başlatılmasını ve ek iddianame hazırlanmasını talep etti.

Aleyna Çakır’ın avukatlarından İrem Esra Kömürcü Altın ise, öldürmeye teşebbüs suçunun işlendiğinin kabul edilmesi ve dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesi talebinde bulundu. Avukat İrem Esra Kömürcü Altın, bu talebinin reddi halinde olayın işlenme biçiminin göz önünde bulundurularak, “Canavarca hisle kasten yaralama” suçundan yargılama yapılmasını talep etti. Bu taleplerinin reddine karar veren heyet, HTS kayıtlarının incelenmesi kararı verdi.

Duruşma 28 Mayıs günü saat 10.00’a ertelendi.

“Yardım edenler de yargılansın”

Duruşmanın sona ermesinin ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Aleyna’nın ailesiyle birlikte Adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Jin News’in haberine göre, Aleyna’nın babası Mehmet Esen, bu davanın peşinde olduklarını ve peşini bırakmayacaklarını vurguladı. Ümitcan Uygun’un DNA’sının çıktığını hatırlatan Mehmet, “Çocuğumu öldürdü o da o delikte çürüyecek. Herkes çektirdiğinin cezasını çekecek. Çocuklarımız çakallar için canından olmasın. Bizim canımızı yaktı onların da canı yansın. Onlara yardım ve yataklık edenler de yargılansın” dedi.

İlgili Haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur