NATO deprem ‘fırsatını’ değerlendiriyor: “Finlandiya ve İsveç’in NATO başvurusunun onaylanma zamanı geldi”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ziyaretinde depremi fırsat bildi ve "İsveç ve Finlandiya’nın başvurusunu onaylama zamanının geldiğini düşünüyorum" dedi

NATO deprem ‘fırsatını’ değerlendiriyor: “Finlandiya ve İsveç’in NATO başvurusunun onaylanma zamanı geldi”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’yi ziyaret etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler. Yaşanan depreme değinen Stoltenberg, NATO’nun kuruluşundan bu yana ittifak ülkeler içindeki en büyük felaket olarak değerlendirdi.

Stoltenberg, ‘geçmiş olsun’ dileklerinin ardından asıl geliş amacını açıkladı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik sürecine değinen Stoltenberg, depremi fırsat bildi ve “İsveç ve Finlandiya’nın başvurusunu onaylama zamanının geldiğini düşünüyorum” dedi. Stoltenberg şunları söyledi:

İsveç ve Finlandiya’nın başvurusunu onaylama zamanının geldiğini düşünüyorum. Her iki ülke de Madrid’deki zirveden sonra önemli adımlar attı. Silah ihracatı ile ilgili kısıtlamaları kaldırdılar. İsveç, anayasasını değiştiriyor. Ben inanıyorum ki vakit geldi. Hem Finlandiya hem de İsveç ittifaka kabul edilmeli.

Şunu da söylemek isterim. Bu, Türkiye’nin alacağı bir karardır. Türk hükümetinin, meclisinin vereceği bir karar. Yalnızca Türkiye bu kararı alacaktır.

Kur’anı Kerim’in İsveç’te yakılmış olmasının Türkiye’de güçlü reaksiyonlar ortaya çıkardığını biliyorum. Kutsal kitabın yakılmasının utanç verici olduğunu düşünüyorum. Müslümanların duygularını anlıyorum, bu eylemi güçlü şekilde şiddetle kınadım.Çavuşoğlu, “Bugün ikili görüşmemizde bazı bölgesel konuları da değerlendirdik. Ukrayna’daki savaş, tahıl anlaşması gibi konuları ele alma fırsatımız oldu. Öncelikli konumuz değil ama İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili kendiliğinden beklenirlerimizi bir kez daha vurguladık. İki ülkenin atması gereken adımlar var. Özellikle İsveç’in. Son dönemdeki provokasyonlar hiç iyi olmadı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur