İzmir ve Adana’da Mahsa Amini için eylemler: “İran’da ve dünyada kadınların bedeninden, kıyafetinden, özgürlüğünden elinizi çekin”

İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'da Mahsi Amini için eylemlerde "Mahsa’nın katili dinci faşist molla rejimidir!" denildi

İzmir ve Adana’da Mahsa Amini için eylemler: “İran’da ve dünyada kadınların bedeninden, kıyafetinden, özgürlüğünden elinizi çekin”

İran’da 14 Eylül’de 22 yaşında olan Mahsa Amini ahlak polisi de denilen İrşad devriyeleri tarafından darp edildikten sonra hastaneye kaldırılıp hayatını kaybetti. İran’da rejime tepkiler sürerken Türkiye’de de destek eylemleri başladı. Bugün (21 Eylül) İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da eylemler yapıldı.

İstanbul | KADINLAR MAHSA AMİNİ İÇİN İRAN BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE: “HUKUKUN OLMADIĞI YERDE DİRENİŞ HAKTIR”

Ankara | KADINLAR ANKARA’DA MAHSA AMİNİ İÇİN SOKAKTA: “DÜNYANIN NERESİNDE BİR KADININ KİRPİĞİ YERE DÜŞSE KALDIRMAYA KARARLIYIZ”

İzmir

Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen İzmir Kadınlar Birlikte Güçlü, “Mahsa Amini için, özgürlüğümüz için, İran’da, Türkiye’de, dünyada isyandayız” yazılı pankart açtı.

Yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Mahsa’nın katili dinci faşist molla rejimidir!

Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi biz kadınların da mücadelesidir! 

Bir kadın daha devlet terörü ile hayatını kaybetti.

22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini, Molla rejimi tarafından yönetilen İran’da “Ahlak Polisi” tarafından başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle başkent Tahran’da işkenceyle tutuklandı. Polis karakoluna götürülen Mahsa, aynı gece hastaneye kaldırıldı ve oradan da ölüm haberi geldi. Amini’nin başına aldığı darp nedeniyle beyin kanaması geçirmesi sonucu yaşamını yitirdiği kesinleşti. Yani polis tarafından katledildi Mahsa Amini!

Dünyanın her yerinde erkek egemen sisteme ve devlet şiddetine karşı mücadele eden kadınlar, Mahsa Amini’nin katledilmesine karşı başta İran olmak üzere sokaklara döküldü. Faşist İran rejimini ve kadınların yaşam tarzlarına müdahale eden ahlak polisi gibi kurumları protesto eden gösteriler, yürüyüşler yapılıyor. Mahsa Amini’nin cenaze töreninde kadınlar toplu halde başörtülerini çıkararak mücadelelerini yeni bir boyuta taşıdı. Faşist İran devleti ise Kürt halkının yoğun yaşadığı bölgelerde olmak üzere halkın üzerine ateş açmaya, saldırmaya devam ediyor.

Mahsa Amini isyanımızdır!

Bu bağlamda Mahsa’nın katledilmesi İran’da 43 yıldır süren dinci ve kadın düşmanı politikaların sonucudur.  İran’da 1979’dan bu yana kadınların başörtüsü dayatması var. “Ahlak polisi” denilen teşkilat, kadınların başörtülerinden tutun kıyafetlerine ve dahası her türlü davranışlarına kadar karışıyor, kadınları “İslami kurallara” uymadıkları gerekçesiyle darp ediyor.

Yıllardan beri İranlı kadınlar, başörtüsü dayatması başta olmak üzere, “şeriat kuralları” adı altında yaşamlarına, yaşam tarzlarına müdahale eden erkek egemenliğine karşı mücadele ediyor. Zorunlu başörtüsüne karşı mücadele, kadınların bir bütün olarak erkek egemen ve kadın düşmanı rejime karşı mücadelesinin bir sembolü olmuş durumda. Kadınlar bu dayatma politikalarına karşı başörtülerini çıkarıp fotoğraflarını ve videolarını sosyal medya üzerinden yayınlıyorlar.

İktidarlarının giderek sarsıldığını gören rejim ve onun polisi, kadınlara ve mücadelelerine saldırarak kadınları yıldırmaya ve sindirmeye çalışıyor. Ancak, “Jin, Jiyan, Azadi” sloganları ile sokaktan geri adım atmayarak yaşamları pahasına dinci faşizme karşı mücadele eden kadınların direnişi engellenemeyecek!

Jin jiyan azadi!

Mahsa Amini’nin katili Molla rejimidir. Mahsa’nın katili kadın düşmanlığı üreten erkek egemen sistemdir. Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi biz kadınların da mücadelesidir.

Tüm dünyada erkek egemen sistemin kadın düşmanı politikalarına ve kadınlar üzerinden topluma tahakküm kuran faşizme karşı entelnasyonel kadın özgürlük mücadelemizi yükseltiyoruz. Mahsa Amini şahsında katledilen kadınlar isyanımızdır.

İran’da ve dünyada kadınların bedeninden, kıyafetinden, özgürlüğünden elinizi çekin!

Adana

Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla Düş Yolcuları Parkı’nda bir araya gelenler Mahsa Amini için ses çıkardı.

Basın açıklaması öncesi 5 yıl önce İran’dan mülteci olarak gelen Mahsa Nasimdoust konuyla ilgili Farsça konuşma yaptı daha sonra sembolik olarak saçını kesti.

Adana Kadın Platformu adına ise basın açıklamasını Avukat Sevil Aracı Bek okudu. Daha sonra HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’da bir konuşma gerçekleştirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur