Kadınlar Ankara’da Mahsa Amini için sokakta: “Dünyanın neresinde bir kadının kirpiği yere düşse kaldırmaya kararlıyız”

İran'da katledilen Mahsa Amini için Ankara Kadın Platformu'nun çağrısıyla Mülkiyeliler Birliği önünde bir araya gelen kadınlar, "Kadın dayanışması sınır tanımaz" diyerek eylem yaptı

Kadınlar Ankara’da Mahsa Amini için sokakta: “Dünyanın neresinde bir kadının kirpiği yere düşse kaldırmaya kararlıyız”

İran’da ahlak polisi olarak da bilinen İrşad devriyeleri tarafından katledilen Mahsa Amini için kadınlar Ankara’da sokağa çıktı. Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Mülkiyeliler Birliği önünde bir araya gelen kadınlar, “Kadın dayanışması sınır tanımaz” diyerek açıklama yaptı.

Polis açıklamaya engel olmaya çalıştıysa da kadınlar Konur Sokak girişinde açıklamalarını yaptı.

Dünyanın her yerinde erkek egemen sisteme karşı kadınların mücadele ettiğine dikkat çeken kadınlar dinci ve faşist İran rejimiin uygulamalarına da her yerden tepkilerin yükseldiğini ifade etti.

“İran uzağımızda değil”

Türkiye’deki kadın düşmanı politikalara da dikkat çeken kadınlar “İran uzağımızda değil” dedi. Kadınlar Mahsa Amini için Türkiye’den ses çıkarmanın karşılığının da AKP-MHP iktidarının kadınlara ve LGBTİ+lara açtığı savaşa karşı direnmek olduğunu ifade etti.

“Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsiniz”

Mahsa Amini’nin isyanları olduğunu söyleyen kadınlar açıklamalarını şöyle tamamladı:

Türkiye’den kadınlar olarak İran İslam Cumhuriyeti’ne direnen, ahlak polislerine karşı siyah örtülerini yakan, saçlarını kesen kadınlara ses veriyoruz. Mahsa Amini bizim de isyanımızdır. Dünyanın neresinde bir kadının kirpiği yere düşse kaldırmaya kararlıyız. Kadın dayanışması sınır tanımaz. İranlı kadınların söylediği gibi: “Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsiniz.” Mahsa Amini’nin katili molla rejimidir. Mahsa’nın katili erkek devlettir. Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi biz kadınların da mücadelesidir.

Dünyanın her yerinde erkek egemenliğine karşı kadın dayanışması sınırları aşıyor.

Polis provokasyonu boşa çıkarıldı

Eylemi engelleyemeyen polis, açıklamanın sonunda kadınları provoke etmeye çalıştı. Ancak kadınların kararlı duruşu polise geri adım attırdı. Eylem sloganlarla sona erdi.

Ne olmuştu?

İran’da Mahsa Amini adındaki genç kadın “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ahlak polisi olarak da bilinen İrşad devriyelerinin şiddetine maruz kaldı. Genç kadın gördüğü şiddetin ardından hastaneye kaldırıldıysa da yaşamını yitirdi.

Amini’nin ölümü İran’daki kadınları isyan ettirdi. Kadınlar çarşaflarını sokaklarda yakarken, eylemler dünya genelinde yankı uyandırdı.

İran devleti ise Amini’nin ölümündeki sorumluluğu reddediyor. Ölümüyle ilgili soruşturma açıldığını ifade eden yetkililer, ölümün olaydan önceki etmenlere bağlı olduğunu iddia ediyor.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur