Kadınlar Mahsa Amini için İran Başkonsolosluğu önünde: “Hukukun olmadığı yerde direniş haktır”

Mahsa Amini'nin ahlak polisi olarak da bilinen İrşad devriyeleri tarafından öldürülmesine tepki göstermek isteyen kadınlar, Kadınlar Birlikte Güçlü'nün çağrısıyla İran Başkonsolosluğu önündeydi

Kadınlar Mahsa Amini için İran Başkonsolosluğu önünde: “Hukukun olmadığı yerde direniş haktır”

Mahsa Amini’nin ahlak polisi olarak da bilinen İrşad devriyeleri tarafından öldürülmesine karşı Türkiye’de eylemler sürüyor. Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla kadınlar İstanbul’da İran Başkonsolosluğu önünde açıklama yapmak için buluştu. Çağrıya İranlılar da geldi. Başkonsolosluğun etrafı ise polis ablukası altındaydı.

Kadınlar Amini’nin başörtüsü takmadığı için öldürülmesin dikkat çekmek ve kıyafet dayatmasına tepki göstermek için saçlarını kesti.

Açıklama öncesinde İranlı kadınlar söz aldı. İranlı kadınlar, İran’da eylemlerin devam ettiğini, ölü ve yaralıların da olduğunu ifade ederken “Kahrolsun Hamaney”, “Diktatöre ölüm”, “Benim bedenim, benim kararım” sloganlarını attı.

Yapılan açıklamada ise Türkiye’de de kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik şiddetin yaygın olduğunu, hukuksuzluğun burada da benzer durumda olduğu ifade edilirken “Hukukun olmadığı yerde direniş haktır” denildi.

 


Ne olmuştu?

İran’da Mahsa Amini adındaki genç kadın “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ahlak polisi olarak da bilinen İrşad devriyelerinin şiddetine maruz kaldı. Genç kadın gördüğü şiddetin ardından hastaneye kaldırıldıysa da yaşamını yitirdi.

Amini’nin ölümü İran’daki kadınları isyan ettirdi. Kadınlar çarşaflarını sokaklarda yakarken, eylemler dünya genelinde yankı uyandırdı.

İran devleti ise Amini’nin ölümündeki sorumluluğu reddediyor. Ölümüyle ilgili soruşturma açıldığını ifade eden yetkililer, ölümün olaydan önceki etmenlere bağlı olduğunu iddia ediyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur