TSK’de ‘Suriye istifaları’: “MSB şu an tüm çabalarına rağmen onları bu kararlarından vazgeçiremiyor”

“Önce bir düzeltme. Bu generallerin hiç biri istifa etmedi. Daha görev süreleri varken ve önleri açıkken emekliliklerini istediler. Ancak MSB şu an tüm çabalarına rağmen onları bu kararlarından vazgeçiremiyor. Ama TSK teamüllerine göre bir general tüm ikna çabalarına rağmen emeklilik kararından dönmüyorsa bu da aslında bir tepkinin sonucu”

TSK’de ‘Suriye istifaları’: “MSB şu an tüm çabalarına rağmen onları bu kararlarından vazgeçiremiyor”

Suriye’de cihatçıların kontrolündeki İdlip’te gerilim tırmanırken, TSK’de “Suriye harekat sahasında görevli” beş generalin istifa ettiğine ilişkin peş peşe haberler geliyor.  

RUSYA HAVA SALDIRILARINI TIRMANDIRIYOR, İDLİP’TE YENİ BİR KARA OPERASYONU BAŞLAYABİLİR

İlk olarak gazeteci Müyesser Yıldız, 17 Eylül’de yayımlanan “Suriye’den sorumlu üç general istifa mı etti?” başlıklı yazısında konuya değinerek “İddialara göre, bu yılki YAŞ’ın ardından ‘TSK’nın Suriye komutanı’ dahil 3 general daha emeklilik dilekçesi vermiş, Genelkurmay ise onları vazgeçirmeye çalışıyormuş” ifadelerini kullandı.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk ise 19 Eylül’de yayımlanan “İstifa eden komutanlar ve şehitlerimiz” başlıklı yazısında TSK içinde bazı komutanların İdlip’i “Küçük Afganistan” olarak nitelendirdiğini belirtti ve daha önceki Suriye istifalarını hatırlatarak üç generalin daha istifa ettiğini yazdı. Öztürk’ün yazısını takiben Cumhuriyet Gazetesi, “Üç general daha emekliliğini istedi” başlıklı haberinde istifa eden generallerin Barış Kalkanı Harekât Bölgesi Komutanlığı’ndan Tümgeneral Hakan Öztekin, Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Enis Koç ve 8. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Orhan Akkurt olduğunu yazdı. Koç ve Akkurt’un komutanlığını yaptığı tugaylar da “Suriye harekat sahası” içinde görev yapıyor.

Saygı Öztürk, 22 Eylül tarihinde yayımlanan yazısında ise TSK’den istifa eden generallerin sayısının beşe yükseldiğini belirterek “Bu kesin ve teyitli bilgidir” ifadelerini kullandı.

İDLİP MEDYASI: “TSK KONVOYUNU HEDEF ALAN BOMBALI SALDIRIDA ÜÇ ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ”

“Suriye’de risk artıyor”

T24 yazarı ve Deva Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, bugün (23 Eylül) yayımlanan “Suriye, İdlib, TSK’dan istifalar ve tarihe bir not” başlıklı yazısında sözkonusu generallerin emekliliklerini istediğini ve Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) onları bu kararlarından vazgeçirmeye çalıştığını kaydetti:

Önce bir düzeltme. Bu generallerin hiç biri istifa etmedi. Daha görev süreleri varken ve önleri açıkken emekliliklerini istediler. Ancak MSB şu an tüm çabalarına rağmen onları bu kararlarından vazgeçiremiyor. Ama TSK teamüllerine göre bir general tüm ikna çabalarına rağmen emeklilik kararından dönmüyorsa bu da aslında bir tepkinin sonucu.

Suriye’deki operasyonlardan sorumlu beş general beraber istifa ediyorsa bu dört şey demek” diyen Gürcan, devamında şu ifadeleri kullandı:

  1. Hükûmetin Suriye politikası (veya politikasızlığı) artık operasyonel gerçeklikle uyuşmuyor olmalı ki generaller artık sahada bu politikasızlığı örtmekte çok zorlanıyor,
  2. Demek ki artık hükûmetin Suriye politikası ve verdiği siyasi direktifler artık Mehmetçik’in can güvenliğini riske sokuyor,
  3. Demek ki komutanlar ve birlikleri yoğun tempo ve rotasyonlar nedeni ile çok yorgun (sanıldığının aksine askerler de yorulur)
  4. Demek ki Suriye’de risk artıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur