Rusya hava saldırılarını tırmandırıyor, İdlip’te yeni bir kara operasyonu her an başlayabilir

Suriyeli askeri kaynaklara dayandırılan “Bir kara operasyonu an meselesi” şeklindeki açıklamalara rağmen henüz karada bir operasyon başlamamış olsa da TSK’nin gözlem noktalarının yakınları ve Hatay-İdlip sınır hattı dahil olmak üzere pek çok nokta hava operasyonlarına hedef oluyor

Rusya hava saldırılarını tırmandırıyor, İdlip’te yeni bir kara operasyonu her an başlayabilir

Rusya destekli Suriye ordusunun, TSK destekli cihatçı grupların kontrolünde bulunan İdlip vilayetine yönelik geniş çaplı bir kara operasyonu başlatabileceği yönünde emareler belirmeye devam ediyor.

Suriyeli askeri kaynaklara dayandırılan “Bir kara operasyonu an meselesi” şeklindeki açıklamalara rağmen henüz karada bir operasyon başlamamış olsa da TSK’nin gözlem noktalarının yakınları ve Hatay-İdlip sınır hattı dahil olmak üzere pek çok nokta hava operasyonlarına hedef oluyor.

Ayrıca Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin arasında 5 Mart 2020’de varılan anlaşma gereği Türkiye tarafından kontrol altında tutulması vadedilen cihatçı grupların Rus ve Suriye güçlerini hedef alan saldırıları da sürüyor.

Türkiye sınırına yakın bölgeler havadan vuruluyor

Rusya Hava Kuvvetleri’nin hava saldırıları artık günlük olarak gerçekleşiyor. Sadece 15 Eylül günü İdlip çevresinde 12 hava saldırısı gerçekleşti.

Bu saldırıların hedefinde Türkiye sınırına yalnızca birkaç kilometre mesafede bulunan Zerzur, Hamama ve Derkuş adlı yerleşimler vardı.

Bir gün önce de İdlip’in fiili yöneticisi pozisyonundaki El Kaide kökenli Heyet-i Tahrir’uş Şam, İdlip çevresinde düzenledikleri saldırılarda birkaç Rus askerini öldürdüklerini iddia etmişti. İddialar henüz teyit edilmedi.

TSK hedefte

Askeri gerilim sadece İdlip’te değil, Suriye ordusu ile YPG’nin ortak kontrolündeki bölgelerin TSK ve cihatçıların kontrolündeki bölgelerle sınır olduğu Halep’in kuzeyinde de yaşanıyor. Üstelik TSK yalnızca Rusya destekli Suriye ordusu ve YPG’nin değil, onlara karşı koruduğu cihatçıların da hedefinde.

İdlip’te gerilimin tırmandığı günlerde, 7 Eylül günü Halep’in kuzeyinde de TSK güçleri YPG tarafından bir tünel bombası ile hedef alınmış, bir asker yaşamını yitirmişti.

TSK güçleri 11 Eylül’de de İdlip’te “Seriyyet Ensar Ebu Bekir es-Sıddık” adlı IŞİD bağlantılı cihatçı örgüt tarafından hedef alınmış üç asker yaşamını yitirirken iki asker de yaralanmıştı. Aynı grup son iki yıldır TSK’yi pek çok kez hedef aldı.

Esad ve Suriye Kürtlerinden peş peşe Moskova ziyaretleri

İdlip’te yeni bir kara operasyonu olasılığının konuşulduğu, Şam ile Kürtler arasında müzakerelerin yeniden gündeme geldiği günlerde Moskova Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı ve Suriyeli Kürt lider Demokratik Suriye Konseyi İlham Ahmed’i peş peşe ağırladı.

Esad’ın Moskova’ya 5 yıl sonra düzenlediği bu yeni ziyaretinde Putin, TSK ve ABD ordusunu kastederek “teröristlere destek olan yabancı askeri güçlerin” yarattığı soruna dikkat çekti.

Esad-Putin görüşmesi sürecinde dikkat çeken bir husus Suriye topraklarının yüzde 90’ının Şam kontrolünde olduğunun ve tam kontrol sağlanıncaya kadar operasyonların süreceğinin vurgulanmasıydı. Bu, Kürtlerin kontrolündeki bölgelerin TSK destekli cihatçıların kontrolündeki bölgeler gibi sorun olarak anılmaması anlamına geliyor.

Bu tutumu destekler şekilde Kürt lider İlham Ahmed, Moskova’da Şam’la Kürtler arasındaki diyaloğun önemini vurguladı.

TSK İdlip batağında

TSK, Suriye ordusunun İdlip’ten geçen uluslararası otoyollarını kontrol altına almak üzere kara operasyonuna başladığı Şubat 2020’de cihatçıları desteklerken Rusya tarafından hedef alınmış, ağır hava bombardımanında 33 asker yaşamını yitirmişti.

Bu saldırıların ardından Erdoğan, Rusya’ya giderek Putin’le ateşkes konusunda anlaştı. Ancak Lazkiye-Halep otoyolunda güvenliği sağlama ve cihatçıların saldırılarını engelleme taahhüdünde bulundu. Ne var ki bu taahhütler yerine getirilmediği için yeni çatışmalara da zemin hazırlanmış oldu.

Suriye ordusunun Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle yeni bir kara operasyonuna başlaması durumda Türkiye İdlip’teki 60 civarında TSK gözlem noktasıyla yine büyük risk altında kalmış olacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur