Polis terörünün neresindesiniz: Yanlış eve girdiler, engelli kadını yere yatırdılar, kapısını kırdıkları ev için “hasar verilmemiştir” diye tutanak tuttular

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki kayyum protestolarının ardından İstanbul'da yapılan ev baskınlarının birinde aranan üniversitelilerle ilgisi olmayan bir adres de basıldı. Hiçbir uyarıda bulunmadan kapıyı kırarak daireye giren polis, engelli bir kadını da tüm itirazlarına rağmen zorla yere yatırdı. Polis kapısını kırdığı ev için tutanağa "Evde zarar yok, hasar verilmemiştir" yazdı

Polis terörünün neresindesiniz: Yanlış eve girdiler, engelli kadını yere yatırdılar, kapısını kırdıkları ev için “hasar verilmemiştir” diye tutanak tuttular

Boğaziçi Üniversitesi’ne Tayyip Erdoğan tarafından atanan kayyum rektörü protesto eden üniversiteliler sabaha karşı evleri basılarak gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, dünkü protestolar nedeniyle “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevli memura mukavemet” gerekçe gösterilerek 28 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi.

Polis baskın yaptığı hemen bütün evlere kapı zilini çalarak değil kapıları koçbaşı ile kırarak girdi. Hatta bir evin çelik kapısını kıramayınca duvarını yıkıp girdi. Uzun namlulu silahlarla girdikleri evlerde kim varsa yere yatıran polislerin sabaha karşı düzenlenen baskınları çevreye duyurmak için özel bir çaba içerisinde olduğu gözlendi.

Sendika.Org’un farklı adreslerde baskına maruz kalan kişilerden edindiği bilgilere göre polisin gerekmediği halde kapı kırmak ve evlerde bulunanları yere yatırmak şeklindeki davranışı talimat alınmışcasına standarttı.

En ilginç vaka ise gözaltı listesinde adı geçen üniversitelilerin ne resmen ikamet ettiği ne de daha önce ziyaret ettiği bir eve düzenlenen baskındı.

Polis engelli kadını yere yatırdı

Saat 05.00’te İstanbul’daki bir adrese yapılan ev baskınında hiçbir uyarı yapmadan kapıyı kırarak içeri giren polis, gözaltına alınan üniversitelilerden birinin adını vererek onu aradıklarını söyledi. Ancak adı geçen üniversiteli orada resmen de fiilen de ikamet etmiyordu. Ev sahipleri bu yöndeki itirazları üzerine polisten “Ama o bu sokaktan geçti” şeklinde bir yanıt aldı.

İçeride bulunan herkesi yere yatıran polis evin odalarını gezerek arama yaptı. Bu sırada evdeki engelli bir kadın da bütün itirazlarına rağmen zorla yere yatırıldı.

Polisin saldırgan tutumları üzerine engelli kadın fenalaştı. Polis bunun üzerine engelli kadın için ambulans çağırmayı teklif etti.

Kadının eşi ise polise “Buna gerek yok. Burada aradığınız kişi için önce ‘ikametgâhı burada’, sonra ‘bu sokaktan geçti’ diyerek tutarsız konuşuyorsunuz. Kapıyı çalmadan, kırarak içeri giriyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Evin odalarındaki aramayı tamamlayan polis, ayrılırken de kapısını kırdığı ev için “Evde zarar yok, hasar verilmemiştir” şeklinde tutanak tuttu.

Ev sahipleri kilidinin yanı sıra kasası da zarar gören kapının kapanmadığını belirtiyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur