MSGSÜ Sinema-TV öğrencileri ve mezunlarından açıklama: “Balmumcu’yu yıktırmayacağız!”

MSGSÜ Sinema-Tv öğrencileri, Rektör Handan İnci'nin Balmumcu kampüsünün yıkılacağını duyurduğunu söyleyerek bir açıklama yayımladı

MSGSÜ Sinema-TV öğrencileri ve mezunlarından açıklama: “Balmumcu’yu yıktırmayacağız!”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Sinema-Televizyon Bölümü öğrencileri ve mezunları Balmumcu Kampüsü’yle alakalı bir açıklama yayımladı.

Rektör Handan İnci’nin, film arşivlerini MSGSÜ Bomonti Kampüsü’nün otoparkına taşınacağını, MSGSÜ Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi dahilindeki tüm binaların yıkılacağını söylediğini ifade eden açıklamada Handan İnci’ye sorular yöneltildi.

“Bu kararı nerede aldınız?”

Öğrenci ve mezunlar Handan İnci’ye, İSTON raporlarına göre hasarlı olduğu ve deprem yönetmeliğine göre alınması tavsiyesi verilen binalara güçlendirme çalışması yerine neden yıkım kararı verildiğini ve bu kararı nerede aldıklarını sordu.

Öğrenci ve mezunların imzasıyla yayımlanan açıklamanın tamamı şu şekilde:

MSGSÜ Rektörü Handan İnci, 20 Mart 2023 tarihinde film sahipleri ve yapımcılannın katılımıyla gerçekleştirdiği kapalı bir toplantıda, Türk Film Arşivi bünyesindeki tüm filmlerin 6 ay içerisinde MSGSÜ Bomonti Kampüsü’nün otoparkına taşınacağını, MSGSÜ Sinema-TV Bölümü ve MSGSÜ Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV-Merkezi dahilindeki tüm binalann yıkılacağını ve 3.5 yıl içerisinde kendi tasarımı olan yeni bir sinema kompleksi inşa edileceğini duyurmuştur.
Rektör Handan İnci’ye kamuoyu önünde soruyoruz:
1 – Haziran 2020 ve Mayıs 2021 ‘de aldığınız İSTON raporlarına göre hasarlı olduğu ve deprem yönetmeliğine göre tedbir alınması tavsiyesi verilen binalara güçlendirme yapılması yerine yıkılmasına mı karar verdiniz? Eğer öyleyse bu karara neden ve nasıl vardınız?
Sayın Rektör Handan inci, rapor elinize ulaştığından bu yana geçen 3 yıl içerisinde MSGSÜ Sinema­-Tv öğrencilerini; kurumun yıllardır benimsediği “eğitim içinde üretim, üretim içide eğitim” ilkesinden kopanp çeşitli kampüslere dağıtmakta beis görmediniz. Kurumda sürdürülen eğitimin sağlıklı yapısını bozmakla kalmayıp, binalarda yerinde güçlendirme yapılabilecekken hiçbir güçlendirme çalışması başlatmamayı seçtiniz. 2019′ da Balmumcu Yerleşkesi’ ne dair ilk deprem söylentisini dile getirdiğiniz röportajın sonrasında binada eğitim devam etmiş ve çeşitli tadilat çalışmaları dahi yapılmıştır. Devamında Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’ nün Balmumcu yerleşkesine taşınması yine sizin tarafınızdan gündeme getirilmiştir.
Sayın Rektör Handan inci, eğitim sürecini baltalayan tüm bu kararsız tavrınız sürmekteyken yerleşkede bulunan Müze, Arşiv ve Merkezdeki malzemeleri peyderpey nereye olduklarını bilmediğimiz şekilde tahliye etmeye başladınız.
2 – Sayın Rektör Handan İnci, binanın tahliyesine itiraz davasında mahkeme sürecini durdurmak için binaların yıkılmayacağını ifade ettiğiniz ve yıkım gerçekleştireceğinizi beyan ettiğiniz takdirde yeni bir davanın açılmasından endişe ettiğiniz için mi süreci kamuoyu ve öğrencileri bilgiledirmeksizin yürütmeyi seçtiniz?
3 – Amacınız yıllardır yıprattığınız bu kurumu tamamen ortadan kaldırmak mı yoksa bir üniversiteyi akıl, bilim ve vicdanın ışığında, hukuka uygun bir biçimde layığıyla yönetmek midir?
4 – Türkiye’nin devlet tarafından kurulmamış tek devlet kurumunu, Prof. Sami Şekeroğlu ve Türk Sinemasının ustaları hocalarımız tarafından temeli atılmış bu yapıyı, bölüm hocalarına ve arşivin, hukuken birden fazla kez atamanız bildirildiği halde atamasını yapmadığınız yegane uzman kadrosuna danışmadan, gizli kapaklı olduğu aşikar bir şekilde hangi düşünce ve amaçla yeniden tasarlamaktasınız?
5 – Filmleri taşıma işini kim üstlenmiştir ve ne şekilde taşınacaktır? Filmlerin taşınması esnasındaki güvencesi hangi bilimsel bilgi ve sürece dayanıyor? Yönetimine hukuksuz şekilde el koyduğunuzdan beri hukuka aykırı biçimde yönetimi sürmekte olan arşivde, filmlerin bakımı yalnızca nem cihazlarındaki suyun boşaltılması biçiminde yapılmakta, filmlerin akıbeti yıllardır bilinmemekteyken hangi cesaretle ve neye güvenerek bu ölçekte bir arşivin taşınma sorumluluğunu üzerinize alıyorsunuz?
6 – Balmumcu Yerleşkesi arazisi üzerinde ne çeşit bir rant planınız olduğunu, 3 yıl boyunca dersliklerinden, stüdyolarından, atölyelerinden ayırdığınız öğrencilere ve kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz? Öyleyse bu açıklamayı ne zaman yapacaksınız? Yoksa Türk Film Arşivi’ ndeki filmleri yıllarca korumuş olan Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’ne ve Balmumcu Yerleşkesine bir sabah aniden girmiş olan kepçelerle karşılaşarak mı haberdar olacağız?
7 – MSGSÜ Sinema-TV Bölümü ve MSGSÜ Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’ni keyfi bir yıkım mı beklemektedir? Rektör Handan İnci şahsi hırsları uğruna Türk Film Arşivi ile birlikte koskoca bir ekolü de yok etmeye mi çalışmaktadır?

Bizler MSGSÜ Sinema TV öğrenci ve mezunlan olarak şeffaf yürütülmeyen ve Türk Film Arşivi’nin yegane uzman kadrosunun dahil edilmediği hiçbir taşınma ve yeniden inşa sürecini kabul etmediğimizi vurgulayarak Sayın Rektör Handan İnci’den açıklama bekliyor ve tüm film sahipleri, yapımcılar, sektör bileşenleri ile Türk Halkını bu korkunç girişimin karşısında durmaya çağınyoruz.

MSGSÜ Sinema-TV Öğrenci ve Mezunları

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur