Pınar Selek hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartarak Fransa’dan iadesinin istenmesine yönelik ara karar

Mahkeme, Pınar Selek hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartarak Fransa’dan iadesinin istenmesine yönelik arar karar kurdu. Kırmızı bülten çıkartılması için Bakanlığın yazı cevabının beklenmesine karar verildi

Pınar Selek hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartarak Fransa’dan iadesinin istenmesine yönelik ara karar

21 Haziran 2022 tarihinde Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Pınar Selek’in eski Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını gerektiğini belirterek Selek hakkındaki beraat kararını bozmuştu.

Dosyanın geri gönderildiği İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, bozma kararı doğrultusunda Selek hakkında tutuklama ve kırmızı bülten çıkartılması için Adalet Bakanlığı’na başvurulmasına karar verdi.

Selek’in avukatlarının yanı sıra Paris ve Marsilya Barosu’ndan avukatlar da duruşma salonunda hazır bulunuyor.

Mahkeme başkanı, duruşmaya başlarken, dosyanın geldiği aşamayı özetledi ve Selek’in savunmasının alınması için Fransa’ya başvurduklarını söyledi.

Selek hakkında kırmızı bülten başvurusu yapıldığını hatırlatan hakim, “İade hususu Fransa Adalet Bakanlığı’nın takdirinde. Fransa barolarından gelen avukatlara da tercüman aracılığıyla beyan hakkı vereceğiz” dedi.

Avukatların beyanlarının ardından mütalaasını sunan duruşma savcısı, bozma ilamına uyulması yönünde görüş bildirdi.

Selek’in ifadesinin bulunduğu yerde alınması talebinin reddedilmesini isteyen savcı, yakalama kararının infazının beklenmesini talep etti.

Mahkeme, duruşmaya ara verdi.

Mahkeme, Pınar Selek hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartarak Fransa’dan iadesinin istenmesine yönelik arar karar kurdu. Kırmızı bülten çıkartılması için Bakanlığın yazı cevabının beklenmesine karar verildi.

Duruşma 29 Eylül saat 14.00’e bırakıldı.

Duruşmadan önce

Kağıthane Kaymakamlığı Pınar Selek Davası için ilçe genelinde her türlü toplantı, gösteri ve açıklamayı 1 gün süreyle yasakladı. Dava öncesi polis basın açıklaması yapmak isteyenleri çembere aldı. Heyette Paris Belediye Başkan Yardımcısı ve Fransa’dan milletvekilleri de vardı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu polisle görüştü. Polis, yasak kararı olduğunu söyleyerek gözaltına alacağını söyledi. Heyet açıklama yapmadan duruşma salonuna geçti.

Kağıthane Kaymakamlığı, Hâlâ Tanığız Platformu’nun çağrıcı olduğu Pınar Selek için basın açıklamasını, LGBTİ+ örgütlerinin de açıklamaya çağrı yapmasını bahane ederek engelledi. Kaymakamlık, yazılı kararda LGBTİ+ örgütlerinin de içinde yer aldığı paylaşımları göstererek ilçe sınırı içinde basın açıklaması yapmayı 1 gün süreyle yasakladı:

İlçemiz sınırları içerisinde yapılacak olan veya yapılması muhtemel açık/kapalı yer toplantısı, gösteri yürüyüşü ve basın açıklaması benzeri faaliyetleri öncesinden tespit edebilmek amacıyla sosyal medya ve açık kaynaklardan usulüne uygun yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen bilgiler doğrultusunda;

Kaos GL(@KaosGL), ÖzgürRenkler Derneği(@ozgurrenkler), Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği(@galaderneği), Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği(@Lambda_istanbuıl), Sol Hukuk(@SOLHukuk), 31. İstanbul Onur Haftası Komitesi, HEVİ LGBTİ+ Derneğİ(@HeviLgbt), Sol Parti (@solpartibilgi), Abluka(@ablukahukuk), Devrimci Sosyalist İşçi Hareketi, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği isimli sosyal medya grupları ile çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından,

‘Pınar SELEK için 31 Mart saat 14.00 Çağlayan Adliyesi’ndeyiz – Pınar Selek için adalet, LGBTİ+ lar için de adelettir ! – #pınarselek #beraatimizesahipçıkıyoruz #31martdava “Ülker Sokak’ tan barış için kadın ve LGBTİ+ mücadesinden tanıdığımız, yol arkadaşımız Pınar Selek 25 yıldır yargılanıyor’ – ‘25 LGBTİ+ örgütü 31 Mart Cuma günü İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinde buluşmaya çağırdı. Pınar Selek’ in Ülker sokak’ daki çalışmaları, barış mücadelesindeki yol arkadaşlığını davet ediyoruz. 31 Mart saat 13:00’da Basın Açıklaması İçin Çağlayan Adliyesindeyiz’ şeklinde ve benzeri şekilde paylaşımlar ile, basın açıklaması yapılabileceğine dair bilgiler elde edilmiştir.

Bahse konu şahıslarca/gruplarca ve birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından, sosyal medya platformlarında yada farklı mecralarda olay ile ilgili toplanma çağrılarına istinaden, şahıslarca/gruplarca gerçekleştirilmesi muhtemel; “bekleme ve oturma eylemi, basın açıklaması, toplanma, toplantı, stant kurma, vb. her türlü eylem ve etkinliğin” İstanbul Adalet Sarayı Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim KİRAZ yerleşkesi çevresinde ve Kağıthane İlçesinin genelinde tüm açık alanlarda 31/03/2023 tarihinden itibaren 1 (bir) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur