Yaşam savunucuları, Muğla’da yaban hayatını yok edecek olan krom madeni için düzenlenen toplantıyı yaptırmadı

Muğla'nın Köyceğiz ve Menteşe ilçelerinde Eti Krom tarafından yapılmak istenen Krom Madeni Galeriler projesine dair düzenlenmek istenen Halkın Katılım Toplantısı'nı yaşam savunucuları yaptırmadı

Yaşam savunucuları, Muğla’da yaban hayatını yok edecek olan krom madeni için düzenlenen toplantıyı yaptırmadı

Muğla’nın Köyceğiz ve Menteşe ilçelerinde Eti Krom tarafından yapılmak istenen Krom Madeni Galeriler projesine dair Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın düzenleyeceği ÇED amaçlı Halkın Katılımı Toplantısı’nı yaşam savunucuları yaptırmadı.

Sandras Dağındaki özel çevre koruma alanı içinde bulunan ve Köyceğiz’in önemli su kaynaklarının da bulunduğu 500 hektarlık bölgede krom çıkarılmak istenmesine tepki gösteren yaşam savunucuları, projenin gerçekleşmesi durumunda yaban hayatına büyük zarar verileceğini belirtiyor.

İptal edilen toplantı sonrasında basın açıklaması yapan yaşam savunucuları, Sandras Dağı’nı korumak için mücadeleye devam edeceklerini söyledi. 700 yıllık karaçamların arasında açılmak istenen maden sahasında kazı delme işlemi ile patlatma yapılacağını belirten yaşam savunucuları, patlatma işlemi ile elde edilen cevherlerin yurtdışına satışı için İskenderun Limanı’na taşınacağının planlandığını belirtti. Bölgede sürekli yeni endemik bitki türlerinin keşfedildiğini söyleyen yaşam savunucuları, yapılmak istenen talana izin vermeyeceklerini vurguladı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur