Çanakkale, Mersin, Antalya, Bursa ve Eskişehir’de Mahsa Amini için eylemler: “Bu ateşi büyüterek laikliği inşa edeceğiz”

Çanakkale, Mersin, Antalya, Bursa ve Eskişehir'de Mahsi Amini için eylemlerde "Mahsa’nın katili dinci faşist molla rejimidir!" denildi

Çanakkale, Mersin, Antalya, Bursa ve Eskişehir’de Mahsa Amini için eylemler: “Bu ateşi büyüterek laikliği inşa edeceğiz”

İran’da 14 Eylül’de 22 yaşında olan Mahsa Amini ahlak polisi de denilen İrşad devriyeleri tarafından darp edildikten sonra hastaneye kaldırılıp hayatını kaybetti. İran’da rejime tepkiler sürerken Türkiye’de de destek eylemleri devam ediyor. Bugün (22 Eylül) de Çanakkale, Mersin, Antalya, Bursa ve Eskişehir’de eylemler var.

Dün (21 Eylül) de İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da eylemler yapılmıştı.

Çanakkale

Çarşafı yakarken “Bu ateş laikliğin ateşidir. Bu ateş kız kardeşliğin, dayanışmanın ateşidir. Bu ateşi söndürmeye çalışanlar dikta ve baskı rejimine hizmet ediyor. Bedenimizi, varlığımızı kimligimizi irademizi yok sayıyor. Bu ateşi büyüterek laikliği inşa edeceğiz” denildi.

Ardından açıklama okundu.

Mersin

Saat 19.00’da Pozcu Koton önünde Mersin Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelenler “Yaşamlarımıza kast edilen yerde direniş haktır!” dedi. Basın açıklamasının okunmasının ardından bazı kadınlar saçlarını kesti.

Antalya

Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 19.00’da Attalos Heykeli önünde bir araya gelenler “Mahsa Amini için İran’dan Türkiye’ye isyanımızı yükseltiyoruz” yazılı pankartı taşıdı. Eylemde söz alan HDP Milletvekili Serpil Kemalbay “Bütün kadınlar birlikte özgür olana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Basın açıklamasında “Kadına yönelik şiddete ses çıkarmayan, kadın katillerini her fırsatta aklayan; İstanbul Sözleşmesi gibi kadınları koruyucu yasaları iptal ettirmeye çalışan; kadın düşmanı politikaları üreten; yaşam biçimine müdahale eden, LGBTİ+ düşmanlığını ve ayrımcılığı körükleyen, festivalleri yasaklayan AKP-Saray rejiminin Türkiye’de laiklik yerine şeriat düzeninin alt yapısını oluşturma heveslisi olduğunu görüyoruz. Buna asla izin vermeyeceğimizi bir kez daha söylüyoruz!” denildi.

Bursa

Bursa’da 19.00’da Üç Fidan Parkı’nda bir araya gelenler, açıklama yaptı.

Eskişehir

Eskişehir Ulus Anıtı’nda saat 19.30’da Kadın Savunması’nın çağrısıyla bir araya gelenler “Geceyi aydınlatıyoruz” dedi. Eylemde feminist laiklik vurgusu yapıldı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Bir dakika dur! Hayatı durdur.

Mahsa Amini İran’daki molla rejiminin ahlak polisleri tarafından öldürüldü. İran’da kadınlara zorla örtünme dayatılıyor. LGBTİ+’ların var oluşu suç sayılıyor. Dinci faşist İran rejimi sokak ortasında insanları öldürüyor. Öldürülmeyi beklemeyelim. Kızkardeşlerimizi öldürenlerden hesap soralım.

İranlı kadınlar onları kapatmaya çalıştıkları örtüleri başlarından çıkarıp bir isyan bayrağı olarak sallıyor yıllardır. Şimdi ise Mahsa için o siyah örtüleri ateşe veriyorlar.

İranlı kadınların yaktığı ateşi büyütüyoruz.

Türkiye’den, Eskişehir’den İran’a feminist laiklik bayrağını yükseltiyoruz.

Bir dakika dur! Hayatı durdur.

İran’da Mahsa Amini’nin İrşad devriyeleri denen ahlak bekçileri tarafından öldürülmesini, kadınların hayatlarına dayatılan her türlü zorlamayı reddetmek için kadınlar siyah örtüleri çıkarıp yakıyorlar.

Bu yanan örtünün ateşi sadece İran’da yükseltmemeli. İran’da Türkiye’de, bütün örtüler yakılmalı. Yakalım ki karanlıktan aydınlığa çıkalım. Hayatlarımızdaki kuşatmayı kıralım. Yoksulluğumuzun, tutsaklığımızın, yaşadığımız adaletsizliklerin üstündeki örtüler bir bir kalksın yakılsın.

Bu yanan siyah örtüler, LGBTİ+ düşmanlığıyla nefret suçu işleyen, şeriat çağrıları yapan cüppeli kalabalığa karşı, bu yanan siyah örtüler onlara izin veren valiliklere, onların reklamını yapan RTÜK’e karşı. Yaktığımız bu ateş İranlı kadınlar için ama aynı zamanda her gün erkek şiddetiyle devlet şiddetiyle burun buruna yaşayan Türkiyeli kadınlar için. Bu ateş kadınların haklarını keyfiyetle gasp eden saraylı tek adama, kadın katillerini cezasızlıkla ödüllendiren sarayın mahkemelerine karşı. Bu ateş bizi yoksullukla, borçla, işsizlikle, gelecek kaygısıyla yaşamaya mahkum edenlere karşı. Bu ateş kadınlara aile dayatması yapanlara, aile değilsin diye ev kiralamayanlara, aileyi korumak için erkek şiddetini, çocuk istismarını örtenlere karşı yanıyor. Bu ateş arzularımızı, hayatlarımızı, varoluşumuzu yok sayanlara karşı yanıyor.

Bi dakika dur! Hayatı durdur.

Ve gerçekten düşün. Bekleyecek vaktimiz var mı? Sabredecek durumda mıyız? Etrafımızdaki çürümeyi, zorbalığı, haksızlıkları… İçindeki öfkeyi, içine sığmayan isyanı düşün.

Ne İranlı kadınlar ne de biz;

Bizi hapsettikleri karanlıktan kurtulmak için sabahı bekleyemeyiz. İranlı kadınlar zorla örtünmeye karşı beyaz tülbentlerini bayrak yapmıştı 4 yıl önce. Şimdi siyah örtüleri yakıyorlar sokaklarda. Biz birbirimiz için, bir kadın daha eksilmemek için sokaklarda direniyoruz. Şimdi İranlı kadınların sesine Türkiyeli kadınların sesini katma, onların yaktığı ateşi büyütme vakti.

Haydi bir ateş yakalım, geceyi aydınlatalım!

Mahsa Amini için,

Özgür bir beden için,

Feminist Laiklik için!

Şimdi bir dakika duruyoruz siyah örtüleri ateşe veriyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur