Direnen Caferbeyliler kazandı: Çöp tesisi için yürütmeyi durdurma kararı

Meralarına yapılmak istenen çöp tesisi projesine karşı direnen Caferbeyliler kazandı. Mahkeme proje hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi

Direnen Caferbeyliler kazandı: Çöp tesisi için yürütmeyi durdurma kararı

Köylülerin karşı çıktığı halde Manisa Salihli’ye bağlı Caferbey Köyü’nde yapılmak istenen katı atık depolama tesisi hakkında mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı. 2021 Ekim ayından beri meraları, dinlenme ve eğlenme yerleri olan toprakları savunan Caferbeyliler, hukuki zafer elde etti.

Mahkeme kararında tesisin içme suyu kaynaklarına yakın olduğu gerekçesiyle yaratacağı risklere dikkat çekildi. Tesisin insan sağlığını tehdit edeceğini öngören mahkeme, tesis hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.


Ne olmuştu?

Manisa Valiliği tarafından 2018 yılında kararı alınan ve MHP’li Manisa Büyükşehir belediyesi tarafından Salihli ilçesine bağlı Caferbey mahallesine 200 metre mesafede bir katı atık depolama tesisinin inşaatına başlandı. Proje hiçbir ÇED kararı olmadan işleme konuldu. Projenin yapıldığı alan Caferbeylilerin mera olarak kullandığı, piknik yapmaya gittiği, eğlendiği ve dinlendiği bir alandı. Kendilerine bilgi verilmeden yapımına başlanan tesise tepki gösteren Caferbey mahallesi sakinleri direnişe geçti.

Alana iş makinelerinin geldiğini duyan birçok köylü, katı atık depolama tesisine giden yolu kesti. Jandarma da süreç boyunca köylülerin direnişini kırmaya çalıştı. Köylülerin direnişi sonucu şirket de mahkeme sonucuna kadar iş makinelerini alandan çekti.

Bilirkişi keşfi sonucu ortaya çıkan raporda da tesisin yapılması istenen yer sulama alanlarına çok yakın olduğunu ve raporda da tesisin yeraltı ve yerüstü sularına olumsuz etkisi olacağının açıkça belirtildi ve mevzuata aykırı olduğu ifade edildi.

Bu süreçte bir dava da köylüler hakkında açıldı. Merasına sahip çıkan köylüler, şirket yetkililerine hakaret ve tehdt suçlamasıyla yargılanıyorlar.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur