Caferbey Köyü’ndeki çöp tesisi davası: “Bu tesis halkı açlığa mahkum edecek”

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Caferbey Köyü'nde yapılmak istenen katı atık depolama tesisi için verilen "ÇED kapsam dışı" kararının iptali davası görüldü. Davanın ardından söz alan avukatlar tesis yapımının hukuken usulsüz olduğunu ve kamu yararının da gözetilmediğini belirterek kararın iptalini istedi

Caferbey Köyü’ndeki çöp tesisi davası: “Bu tesis halkı açlığa mahkum edecek”

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Caferbey Köyü’nde MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen katı atık depolama tesisine ilişkin köy halkının açtığı davada ÇED sürecinin işletilmediği ortaya çıkmış ve valilik tarafından apar topar “ÇED kapsam dışı (muafiyet)” kararı alınmıştı.

Kararın iptaline ilişkin görülen dava öncesinde Manisa Adliyesi önünde bir araya gelen Salihli Çevre Derneği üyeleri alınan kararın hukuksuz olduğunu ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini belirtti.

“Kanuna karşı hile olarak değerlendirilmeli”

Davanın ardından söz alan Salihli Çevre Derneği Başkanı ve köylülerinin avukatı Seçil Ege Değerli, alınan kararın halkın güvenliği açısından da usulen de hatalı olduğunu belirterek, “Alanın mera vasfı olması vesilesiyle doğrudan bir ÇED sürecinin işletilmesi gerekmektedir. Bu yüzden daha öncesinde açmış olduğumuz davanın ardından alelacele alınan “ÇED kapsam dışı” kararının hem kanuna karşı hile olarak hem de hukuki güvenlik ilkesinin ihlali olarak değerlendirilmesi gerekir” dedi.

“Vicdansız kararlara direneceğiz”

Meraların ve tarımsal alanların yok edilmesine izin vermeyeceklerinin altını çizen Ege devamında şunları belirtti:

Bu vicdansız kararlara her zaman direneceğiz. Aç kalmaz istemiyoruz. Halkın sağlıklı beslenme ve temiz su kullanma hakkını savunuyoruz. Bu sadece bir tesis davası değildir. Aynı zamanda insanların dışa bağımlılığını önünü açan projelerden birinin davasıdır. İnsanların yiyecek bir lokma ekmeğe muhtaç kalmama davasıdır. Bu davalar kazanıldığında haksız ve vicdansız kararları verenler bir gün yargı önüne çıkacaklar.

“Tesis halkın açlığa mahkum edilmesine yol açacak”

Halkevleri Hukuk Dairesi ve davanın avukatlarından olan Yıldıray Çıvgın da bu davanın kamusal haklar açısından değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

12 ay boyunca tarımsal üretimin gerçekleştiği yörede hakim rüzgar yönünün düşünülmesi ile katı atık tesisinin sadece meraya değil tarım arazilerine de vereceği zararın hesaplanması ÇED süreci kapsamında gerçekleşmelidir. Süreç boyunca DSİ görüşünün, mera komisyon görüşünün dahi alınmamış olması alınan kararın rahatlığı ile hareket edildiğinin göstergesidir. Gediz havzası Türkiye’nin tarımsal açıdan en verimli havzalarından biridir. Bu havzanın çöp tesisine açılmasıyla ilgili idare tarafından kamu yararı gözetilmesi gerekiyor ancak gözetilmemiştir. Bu tesisin yapılması gıda yönünden dışa bağımlılığımızı arttıracak ve halkın açlığa mahkum edilmesine yol açacak. Halkın açlığa mahkum edilmemesi için elimizden geleni yapacağız.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur