Salihli’de çöp tesisi istemeyen köylülerin direnişi şirkete geri adım attırdı

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Caferbey Mahallesi'ne yapılmak istenen katı atık depolama tesisine karşı direnişe geçen köylülerin mücadelesi şirket yetkililerine ve jandarmaya geri adım attırdı. Dün bölgeye gelen çok sayıda jandarma ekibi de alandan ayrıldı

Salihli’de çöp tesisi istemeyen köylülerin direnişi şirkete geri adım attırdı

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Caferbey Mahallesi’ne 200 metre yakınlıkta olan ve MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Salihli Belediyesi işbirliğiyle yapılmak istenen katı atık depolama tesisi için köylülerle jandarma dün (16 Kasım), bir kez daha karşı karşıya gelmişti. Sabah karşı 05.00 saatlerinde mera alanına gelen çok sayıda jandarma ekibini gören köylüler, yaşam alanlarına çöp tesisi yaptırmamak için alanda nöbet tutmaya başlamıştı. Jandarmayla köylü arasındaki gerginlik gün boyu sürerken akşam saatlerinde ekipler bölgeden ayrıldı.

Köylü ile jandarma arasındaki gergin bekleyiş devam ederken CHP Milletvekili Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen de alana gelmişti. Köylünün şikayetlerini dinleyen Başevirgen, daha sonra tesisi istemeyen yurttaşların şikayetlerini valiliğe iletmek için alandan ayrılmıştı.

Başevergin’in Manisa Valisi Yaşar Karadeniz ile görüşmesinden sonra, şirketin hukuki süreci bekleyerek geri çekilmesi istendi. Görüşmenin ardından şirket, mahkeme kararının beklenmesi için bu sabah iş makinelerini mera alanından geri çekti.

Öte yandan, köyün gençleri yapılmak istenen herhangi bir müdahaleye karşı bölgede kısmı nöbet tutmaya devam ediyor.

İlgili haber: 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur