Ankara Onur Yürüyüşü: Hedef gösterenler korundu, LGBTİ+’lar saldırılara rağmen yürüdü

İkinci Ankara Onur Yürüyüşü'nde İslamcılara karışmayan polis çok sayıda kişiyi darp ederek yoğun biber gazı kullanarak gözaltına aldı

Ankara Onur Yürüyüşü: Hedef gösterenler korundu, LGBTİ+’lar saldırılara rağmen yürüdü

İslamcı grupların hedef gösterdiği Ankara Onur Yürüyüşü, polis ablukasıyla başladı. LGBTİ+’lara yönelik yoğun polis şiddetinin olduğu eylemde LGBTİ+’ları hedef gösteren ve linç çağrısı yapan gruplara ‘uyarılarla’ yetinildi. Polis şiddeti gazetecileri de es geçmedi.

Polis ablukasıyla başladı

Polis eylemin başlayacağı yer olan Kuğulu Park’ın yanı sıra Tunalı Hilmi Caddesi ve pek çok ara sokağı abluka altına aldı. Eylem için Kuğulu Park civarında toplanmaya başlayan LGBTİ+’lar ve eylemi takip etmek isteyen gazeteciler alandan uzaklaştırıldı.

Bu sırada parkta bulunan İslamcı gruplar ise önce polislere insanları işaret ederek GBT yapmalarını sonradan da parktan çıkarılmalarını sağladı.

Engellere rağmen…

LGBTİ+’lar tüm engellemelere rağmen Tunalı Hilmi Caddesi’nin her sokağında sloganlarla yürüdü. Polis LGBTİ+’ları darp ederek yoğun şekilde biber gazı kullanarak gözaltına aldı. Çok sayıda kişi ters kelepçeyle gözaltına alındı. Engellemelere rağmen Tunalı Hilmi Caddesi’nin birçok yerinde Onur Yürüyüşü basın açıklaması okundu.

LGBTİ+’lara yönelik şiddetle saldıran polis, İslamcı gruplara çoğu zaman müdahale etmezken zaman zaman ‘küçük uyarılarla’ yetindi.

Gazetecilere şiddet

Eylemi takip etmek isteyen gazeteciler de polis şiddetine maruz kaldı. Mezopotamya Ajansı’ndan gazeteci Emel Vural’ın yüzüne biber gazı sıkılınca Vural fenalaştı. Kaos GL’den Aslı Alpar da polis saldırısıyla yaralandı.

Gözaltılar var

Tunalı Hilmi Caddesi, Bestekar Sokak, Kennedy Caddesi’nde toplanıp eyleme başlayan LGBTİ+’lar gözaltına alındı. Gözaltına alınanlara yönelen polis şiddeti, hastane önünde de sürdü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur