Termik santrale kredi veren bankalar teftişteyken İkizköylü yaşam savunucuları eylemde: “Kömüre finansmanı kesin”

Akbelen Ormanı’nda YK Enerji AŞ tarafından yapılmak istenen termik santrale karşı direnişi sürdüren yaşam savunucuları, YK Enerj'ye kredi veren bankaların termik santral bölgesinde teftişe geldiği gün termik santral önünde buluşarak "Kömüre finansmanı kesin" dedi

Termik santrale kredi veren bankalar teftişteyken İkizköylü yaşam savunucuları eylemde: “Kömüre finansmanı kesin”

Akbelen Ormanı’nda YK Enerji AŞ tarafından yapılmak istenen termik santrale karşı direnişi sürdüren yaşam savunucuları, YK Enerj’ye kredi veren bankaların termik santral bölgesinde teftişe geldiği gün termik santral önünde buluştu. Bankaların projenin konu olduğu devam eden davalardan dolayı teftişe geldiğini ifade eden yaşam savunucuları, bankalara seslenerek devam eden kömür madeni genişletme, santral rehabilitasyon projeleri de dahil olmak üzere bütün kömür projelerine finansman olmama çağrısı yaptı. Yaşam savunucuları şunları dedi:

Verdiğiniz paralar, İkizköy halkının yaşam hakkını elinden alıyor. Buradaki tarım alanlarını ve zeytinlik alanları ellerinden alıyor. Bu insanları zorla göçe mecbur ediyor. Hastalanmalarına, kanser olmalarına ve erken yaşta ölmelerine neden oluyor. Özellikle kömürden çıktığını söyleyen bankalardan biriyseniz kömüre dair bütün finansmanı hemen şimdi kesin. On yıl, yirmi yıl sonrasına verilecek vadeli işlemler yapılamaz. Kömüre finansmanı kesin. Yeni kömür projesi yapmayacağız demek de yeterli değil. Önceki kredileri de kesin. Çünkü verdiğiniz 15-20 yıllık vadelerde insanların hayatları tehlikede.

İklim grevine destek

Yaşam savunucuları Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılan iklim grevi eylemlerine de destek açıklaması yaptı. İkizköylüler, açıklamada şunları dedi:

Türkiye’nin pek çok şehrinden  gençlerle birlikte biz de burada onların çığlığını, taleplerini doğrulayan bir yangın yerinden Akbelen Ormanları nöbet alanından,  zeytinlikleri,  ormanları kömür madencilerine verilmek istenen  İkizköy’den sesleniyoruz.

Genç iklim aktivistleriyle birlikte, temiz hava hakları, temiz su hakları ellerinden alınan Akbelen ormanını koruyan İkizköylülerle birlikte biz de 40 yıldır Muğla bölgesi başta olmak üzere erken ölümlere, çocuklarda ve yaşlılarda ciddi sağlık sorunlarına, devasa bir ekokırıma yol açan kömürlü termik santrallerin kapatılmasını istiyoruz.

İklim Adaleti Koalisyonu olarak karbonsuz bir gelecek için bir an önce  “Kömürden Çıkış”ı sağlamak üzere kömürlü termik santrallerin 2030’a kadar kapatılması, yeni termik santral planlarının iptali için harekete geçtiğimizi siz yaşam savunucuları ve kamuoyu ile paylaşıyor, bu kervana katılmanızı bekliyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur