Halkevleri’nin 90. kuruluş yıldönümü buluşması: “Eşitlik, özgürlük ve insanca yaşam mücadelemiz sürüyor”

Halkevleri'nin 90. kuruluş yıldönümü kapsamında Halkevleri Genel Merkezi'nde yapılan etkinlikte halkın hakları ve demokrasi mücadelesi geleneğinin oluşturduğu onurlu görevin sürdürülmeye devam ettirildiği, eşitlik ve özgürlük mücadelesinden bir adım geri adım atılmayacağı vurguları öne çıktı

Halkevleri’nin 90. kuruluş yıldönümü buluşması: “Eşitlik, özgürlük ve insanca yaşam mücadelemiz sürüyor”

Halkevleri Genel Merkezi’nde Halkevleri’nin 90. kuruluş yıldönümü kapsamında bir buluşma yapıldı.

Etkinlik Halkevleri Genel Merkezi’nin bulunduğu Konur Sokak’taki toplanmayla başladı. Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, yaptığı konuşmada Halkevleri’nin tarihinde çok iktidar gördüğünü, gerici ve baskıcı bütün iktidarların tarihin çöplüğünde yerini aldığını ifade etti.

Halkevleri tarihindeki bu onurlu görevi sürdürdüklerini ifade eden Merttürk, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:

Bu memlekette kadın cinayetleri varsa kadınların eşitliği ve özgürlüğü için Halkevleri var. Bu memlekette homofobi, transfobi varsa tüm cinsiyet ve cinsel yönelimlere yönelik ayrımcılığa karşı Halkevleri var. Diyoruz ki bu memlekette çocuk istismarı varsa, “Çocuğun rızası var” diyen bakan olabiliyorsa, “Bir kereden bir şey olmaz” diyenler varsa onların karşısında çocukların hakları ve üstün yararı için Halkevleri var. Bu memlekette gericilik varsa, gericilikle hayatımız kuşatılmaya çalışılıyorsa, kadınların ne zaman eve gireceği, çocukların evlendirilebileceği konuşuluyorsa, bu memlekette eğitim müfredatıyla birlikte eşitlik ve laiklik ayaklar altına alınıyorsa bütün bunların karşısında eşitilik, özgürlük ve laiklik için Halkevleri var. Nerede bir işçi direnişi varsa biz oradayız. Hiçbir işçi Halkevleri olduğu müddetçe yalnız değildir. Trendyol’da başlayan, Yemeksepeti’yle devam eden, Migros Depo işçileriyle vücut bulan işçi direnişlerini saygıyla selamlıyoruz. Bu ülkede yoksulluk varsa, bir kişi bile aç yatıyorsa, bir kişi bile ekmek alamıyorsa biz bunun için mücadele edeceğiz. Üreten biziz, yöneten de biz olacağız. Bu topraklara hak ettiği özgürlüğü ve eşitliği kazandırmak için bir an olsun mücadeleden geri durmadık, bir an olsun yılmayacağız.

Konuşmanın ardından Halkevleri Genel Merkezi’nde Halkevleri Genel Sekreteri Mustafa Eberliköse yaptığı konuşmada, kapitalizmin girdiği krize tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de direnişlerle tepkiler verildiğini vurguladı. Bu direnişlerin devam edeceğini öngördüklerini ifade eden Eberliköse,

Eberliköse’nin ardından Türk Tabipler Birliği, Halkların Demokratik Partisi ve Emek Partisi adına konuşmalar yapılarak ortak mücadeleye vurgu yapıldı. Faşizme karşı mücadeledeki ortaklığa değinilirken Halkevleri’nin kuruluş yıldönümü kutlandı.

Şair ve fotoğrafçı Mehmet Özer ise etkinlikte şiir okudu.

Konuşmaların ardından müzik dinletisiyle etkinlik sonlandırıldı.

Etkinlikten kareler:

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur