Polonya’da kürtaj yasağı yüzünden ölen Agnieszka için kadınlar sokakta: “Başka kimse ölmesin diye…”

Polonya'da kürtaj yasağı yüzünden gerekli tıbbi müdahaleyi alamayarak yaşamını yitiren Agnieszka için kadınlar başkent Varşova'da eylem yaptı

Polonya’da kürtaj yasağı yüzünden ölen Agnieszka için kadınlar sokakta: “Başka kimse ölmesin diye…”

Polonya’da Agnieszka adındaki hamile kadın, karnındaki bebek ölmesine rağmen kürtaj yasağı yüzünden tıbbi bir müdahale yapılmadığı için birkaç hafta sonra çoklu organ yetmezliğine bağlı şok sonucu yaşamını yitirdi. Avrupa’nın en katı kürtaj yasaklarından birinin olduğu Polonya’da Agnieszka, bu yasak yüzünden yaşamını yitiren ilk kadın da değildi.

The Guardian’da yer alan habere göre Salı gecesi Varşova sokaklarında protestocular, o günün erken saatlerinde hayatını kaybeden Agnieszka T’nin anısına çelenkler ve fenerler bıraktılar. Protestoları organize eden kadınlardan biri olan Marta Lempart, Polonya medyasına “Başka kimse ölmesin diye protesto etmeye devam ediyoruz. Polonya kürtaj yasağı öldürür. Bir kişi daha gerekli tıbbi müdahalenin zamanında yapılmaması nedeniyle yaşamını yitirdi” dedi.

Polonya Kadın Grevi, ülke çapındaki insanları iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PiS) ofisleri önünde nöbet tutmaya ve önümüzdeki günlerde yol kesme eylemleri yapmaya çağırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur