Polonya’da kürtaj yasağı can aldı

Agnieszka adındaki ikiz bebeklere hamile olan Polonyalı kadının ikizlerinden biri karnıında öldü. Ancak kürtaj yasağından dolayı bebeği aldıramadı. Diğer bebeğin ölmesinin üzerinden iki gün geçtikten sonra kürtaj yapıldı. Ancak Agnieszka'nın sağlığı bozuldu, üç hafta sonra da yaşamını yitirdi

Polonya’da kürtaj yasağı can aldı

The Guardian’da yer alan habere göre Agnieszka adındaki ikiz bebeklere hamile olan Polonyalı kadın, Avrupa’nın en katı kürtaj yasaklarından birine sahip olan ülkesinde bu yasak yüzünden can verdi.

Agnieszka’nın rahmindeki bebeklerden ilki 23 Aralık’ta anne karnında öldü, ancak doktorlar mevcut kürtaj yasasını gerekçe göstererek onu çıkarmayı reddetti ve Agnieszka’nın ailesi “durumu hızla bozulduğunu” iddia etti. Hastane, ikinci ikizin de bir hafta sonra kalp atışlarının durmasına kadar bekledi ve ardından 31 Aralık’ta hamileliği sonlandırmadan önce iki gün daha bekledi.

Hastane test sonuçlarını paylaşmıyor

Agnieszka, haftalarca kötüleşen sağlığından sonra 25 Ocak’ta öldü. Ailesi onun septik şok sonucu öldüğünden şüpheleniyor, ancak hastane Çarşamba günü yaptığı açıklamada ölüm nedenini belirlemedi. Agnieszka’nın ailesi, hastaneyle temasın çok zayıf olduğunu ve hastanenin, gizlilik ilkelerini öne sürerek Agnieszka’nın tıbbi testlerinin sonuçlarını paylaşmayı reddettiğini iddia ediyor. Doktorların, Agnieszka’nın hızla kötüleşen durumunun yaygın olarak “deli dana hastalığı” veya Creutzfeldt-Jakob hastalığı (CJD) olarak bilinen BSE’den kaynaklanabileceğini “ima ettiklerini” ve onun çiğ et yemesini önerdiklerini söylüyorlar. Hastane yaptığı açıklamada bu iddiaya atıfta bulunmadı.

Kadının ailesi Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Bu, hükümetin elinde kızlarınn kanı olduğunun kanıtı” dedi.

İlk değildi

Izabella ismindeki bir başka kadın da geçtiğimiz Eylül ayında hamileliğinin 22. haftasında suyu geldiğinde tıbbi müdahale reddedildikten sonra yaşamını yitirmişti. Ailesi, 30 yaşındaki çocuğun kürtaj veya sezaryen ameliyatının reddedildiğini ve hastanenin ülkenin kürtaj yasalarına atıfta bulunduğunu söyledi. Izabela’nın ölümüne yol açan “tıbbi uygulama hatası” açılan soruşturmada tespit edildi ve hastane para cezasına çarptırıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur