Onur Haftası Maçka piknik davasında şikayetçi de polis, tanık da

Şikayetçisinin de tanığının da polis olduğu 2021 Onur Haftası Maçka Pikniği’ne katılan bir kişiye açılan dava 30 Haziran’a ertelendi

Onur Haftası Maçka piknik davasında şikayetçi de polis, tanık da

Yasaklar ve polis saldırılarının gölgesinde geçen 2021 İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’na ilişkin şimdiye kadar 6 ayrı dava açıldı. İstanbul Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınanlara açılan davaların yanı sıra yine polisin saldırdığı Maçka’daki pikniğe katılan bir kişiye de dava açıldı.

Maçka Parkı’nda pikniğe katılan kişiye açılan davanın ilk duruşması bugün (27 Ocak) İstanbul 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya yargılanan E., Avukatı İrem Yener ve E.’den şikayetçi olan polis memuru katıldı.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında 22 Haziran 2021’de Heybeli’de yapılması planlanan, yasaklanan, yasağın ardından Maçka Parkı’na taşınan ve burada polis saldırısıyla engellenen pikniğe katılan E., LGBTİ+’lara saldıran polisin şikayetiyle açılan davada hakaretten yargılanıyor.

Şikayetçi de polis, tanık da!

Kaos GL’nin aktardığına göre, duruşmada polis memuru ifadesini yineledi. LGBTİ+’lara Maçka Parkı’ndaki saldırılarını “süpürme” olarak savunan polis, E.’nin kendisine tükürdüğünü iddia etti. Ardından Av. İrem Yener, müvekkilinin suça konu olacak herhangi bir eylemi olmadığını, şikayetçi polis memurunun tanığının da başka bir polis olduğunu hatırlattı. Av. Yener, Kaymakamlığın piknik yasağının da hukuksuz olduğunu ve polislerin müvekkilini ve pikniğe katılanları darp ettiğini sözlerine ekledi.

Dava, 30 Haziran saat 9.40’a ertelendi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur