ODTÜ’lülerden Mansur Yavaş ve ABB’ye çağrı: “Katılımcı bir süreci başlatmak için Kavaklık direniş alanına bekliyoruz”

Melih Gökçek döneminde yapımına başlanan Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantısı projesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin (ABB) yeniden ihale açtığına ilişkin haberlerin ABB tarafından yalanlanmasının ardından ODTÜ'lüler Mansur Yavaş ve ABB'ye bir çağrıda bulundu. ABB'nin yaptığı açıklamadaki "ortak akıl" ifadelerine referans veren ODTÜ'lüler Mansur Yavaş ve ABB'yi kendileriyle, kent inisiyatifleri ve meslek odaları ile birlikte yürütülecek katılımcı bir süreç için ODTÜ’deki Kavaklık direniş alanına davet etti

ODTÜ’lülerden Mansur Yavaş ve ABB’ye çağrı: “Katılımcı bir süreci başlatmak için Kavaklık direniş alanına bekliyoruz”

Melih Gökçek döneminde yapımına başlanan ve bir kısmı ODTÜ ormanından geçmesinden kaynaklı bir gece yarısı operasyonuyla ODTÜ ormanının ilgili kısmının katledildiği Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantısı projesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yeniden ihale açmasına Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin ve öğrencilerin tepki göstermişti.

GÖKÇEK GİTTİ AMA RANT PROJESİ DEVAM EDİYOR: MANSUR YAVAŞ, ODTÜ ORMANINDAN DA GEÇEN YOL İÇİN YENİDEN İHALE AÇTI

ABB: “İddialar asılsız, ortak akıl ile karar verilecek”

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), tepkilerin ardından bir basın açıklaması yayımlayarak ilgili projeyle alakalı ihale açıldığını yalanladı. Kente zarar verecek herhangi bir faaliyetin yapılmayacağının vurgulandığı açıklamada konuyla alakalı “bir masa etrafında toplanıp ortak akıl ile karar verme süreci işletilecektir” denildi.

ODTÜ’lüler: “Katılımcı bir süreç için Kavaklık direniş alanına davet ediyoruz”

ABB’nin yayımladığı basın açıklaması sonrasında ODTÜ’lüler de ABB’nin “ortak akıl” vurgusuna referansla bir çağrı yaptı. Yönetim anlayışının da değiştiğine dair ifadeler için bir gösterge talep eden ODTÜ’lüler, kendileriyle, kent inisiyatifleri ve meslek odaları ile birlikte yürütülecek katılımcı bir süreç için Mansur Yavaş ve ABB’yi ODTÜ’deki Kavaklık direniş alanına davet etti. Açıklamadaki ilgili kısım şöyle:

Mansur Yavaş ve ABB yönetimi, eski yönetim anlayışını devam ettirmediklerini iddia ediyorlar ve katılımcı belediyeciliği benimsediklerini ileri sürüyorlarsa, kendilerini bilgi taleplerini karşılamaya önem verdiklerini ifade ettikleri gençlerle, ODTÜ’lülerle, kent inisiyatifleri ve meslek odaları ile görüşmek ve şimdiye kadar katılımcılıktan fazlasıyla uzak ilerleyen bu süreç için özeleştiri verip katılımcı bir şekilde ilerleyecek yeni bir süreci başlatmak üzere bizim için dayatmacılığa ve ekolojik katliama karşı direnişin timsallerinden olan ODTÜ’deki Kavaklık direniş alanına davet ediyoruz.

Baştan belirtmeliyiz ki, niyetimiz yolun yapımı için bir uzlaşma zemini aramak değildir. Bu yol ODTÜ’ye yeni bir saldırı niteliği taşımaktadır. Aynı, zamanda Ankara’nın sayılı yeşil alanlarından olan ODTÜ Ormanı’nın bir kez daha rant ve talana açılmak istenmesi tüm Ankaralılara saldırı niteliğindedir. ODTÜ Ormanının Ankara’nın trafik sorununu çözmek adı altında yıkıma uğratılması, daha önce yaşanan somut örneklerde görüldüğü üzere çözüm değildir. Ulaşım sorunun çözümü, toplumcu bir belediye anlayışı ile toplu taşımanın güçlendirilmesi, teşvik edilmesi ve ekolojik denge ile uyumlu ihtiyaçlara yönelik bir ulaşım stratejisinin geliştirilmesi ile mümkündür. Biz bu yolun yapımına kati bir şekilde karşı çıkıyor, ihalenin iptalini talep ediyoruz ve Mansur Yavaş ve ABB’yi de benimsediklerini ileri sürdükleri katılımcı belediyeciliğin gereği olarak hesap vermeye çağırıyoruz.

Tüm Ankaralıları rant ve talan projelerine karşı çıkmaya, ODTÜ Ormanı’nı korumaya çağırıyoruz

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur