Sedat Peker’in Yeldana Kaharman’ın ölümüyle ilgili açıklamaları TBMM gündeminde: “Adalet ve İçişleri Bakanlarına sorulsun!”

EŞİK, Yeldana Kaharman’ın kuşkulu ölümünün TBMM Kadına Yönelik Şiddet Araştırma Komisyonu’nun gündemine alınması için Komisyon üyelerine başvurdu. EŞİK, sosyal medya paylaşımlarında #GözümüzÜstünüzde dedi

Sedat Peker’in Yeldana Kaharman’ın ölümüyle ilgili açıklamaları TBMM gündeminde: “Adalet ve İçişleri Bakanlarına sorulsun!”

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), TBMM Kadına Yönelik Şiddet Araştırma Komisyonu’nun dün (26 Mayıs) yapılan toplantısında Sedat Peker’in Yeldana Kaharman ile ilgili tecavüz ve cinayet iddialarının açıklığa kavuşturulması için ilgili bakanlıkların komisyona davet edilmesini talep etti. CHP, HDP ve İyi Parti’nin komisyon üyesi milletvekilleri bu talebi içeren üç ayrı dilekçeyi komisyona sundu. Adalet ve İçişleri bakanlarının komisyona davet edilerek bilgi vermesini istedi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Youtube üzerinden yaptığı yayınlarda soruşturma dosyası intihar olarak kapatılan Yeldana Kaharman’ın cinsel saldırıya maruz kaldığı ve öldürüldüğü iddialarını Türkiye ve dünya gündemine getirmişti.

Elazığ’da 28 Mart 2019’da evinde ölü bulunan Kazakistan uyruklu Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Yeldana Kaharman’ın ölümüne Mehmet Ağar’ın AKP’li milletvekili oğlu Tolga Ağar’ın adı karışmış ve ilgili haberlere erişim engeli getirilmişti.

EŞİK’in talebi

Konunun bu şekilde tekrar gündeme gelmesi üzerine EŞİK, Yeldana Kaharman’ın kuşkulu ölümünün Komisyon gündemine alınması için Komisyon üyelerine başvurdu.

Komisyon Başkanı Öznur Çalık’a verdikleri dilekçelerle Adalet ve İçişleri bakanlarının özel olarak Yeldana Kaharman’ın ölümü ile ilgili olarak bilgi vermek üzere komisyona davet edilmesini talep ettiler.

EŞİK açıklamasında, “TBMM şiddetin nedenlerinin ve çözüm yollarının araştırılması komisyonunu, tüm kuşkulu kadın ölümlerini mercek altına almaya; Kaharman başta olmak üzere ekonomik ve siyasal olarak nüfuzlu kişilerle ilgili cinsel saldırı ve cinayet iddialarının üzerinin kapatılmaması, olayların aydınlığa kavuşturulması, faillerin ve soruşturmaların kapatılmasında rolü olanların cezalandırılmaları için gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz” dedi.

TBMM Şiddet Araştırma Komisyonu, dün (26 Mayıs) ve bugün (27 Mayıs) toplantılarını yaptı. EŞİK, sosyal medya paylaşımlarında #GözümüzÜstünüzde dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur