İranlı bir kadının tartışmalı idamı: Zahra İsmaili’nin kalbi nasıl durdu?

Kendisine şiddet uygulayan eşini öldürdüğü için idama mahkûm edilen Zahra İsmaili’nin nasıl idam edildiği tartışılıyor. Avukatına göre Zahra’nın kalbi kendi infazını beklerken izlediği 16 idamın ardından durmuştu. İran’daki resmî açıklamalara göre ise Zahra’nın kalbi asıldıktan sonra durdu. Bütün taraflar idamın Zahra İsmaili’nin kayınvalidesinin ısrarı nedeniyle gerçekleştiğini doğruluyor. İdam sehpasının kayınvalide tarafından tekmelenmesi ise sessizlikle onaylanan bir ayrıntı

İranlı bir kadının tartışmalı idamı: Zahra İsmaili’nin kalbi nasıl durdu?

İran’da istihbarat görevlisi eşi Ali Reza Zamani’yi öldürmekten idam cezasına çarptırılan Zahra İsmaili’nin cezasının infaz edilme biçimine ilişkin haberler uluslararası kamuoyunda geniş tepki yarattı.

Türkçe basında da Sendika.Org dahil bir dizi yayın BBC Türkçe’nin 23 Şubat tarihli haberine dayanarak Zahra İsmaili’nin kendisinden önceki 16 infazı izledikten sonra kalbi durduğu halde idam edildiği iddiasını okurlarıyla paylaştı. Haberlerde Zahra İsmaili’nin avukatı Omid Moradi’nin facebook sayfasındaki paylaşıma dayanılarak, cezanın infazının maktulün annesinin isteği doğrultusunda gerçekleştiği ve idam sehpasının da yine maktulün annesi tarafından tekmelendiğinin iddia edildiği belirtiliyordu.

Pek çok okur 1979 karşıdevrimi sonrası insan hakları sicili lekelerle dolu olan ve hala yürürlükte olan idam cezası nedeniyle eleştirilen İran’da bu durumun yaşanmış olabileceğini düşünürken, İran karşıtı Batı merkezli kara propaganda aygıtının bir ürünüyle karşı karşıya olunabileceği yönünde sorgulamalar da dile getirildi.

İddianın kaynağı

Pek çok uluslararası yayın organında yer alan haberin kaynağı Omid Moradi’nin facebook adresine yazıp kısa sürede sildiği paylaşım.

Zahra İsmaili’nin kocasını kendisine ve kızına şiddet uyguladığı için özsavunma amacıyla öldürdüğünü, maktulün ailesinin ısrarı üzerine idam cezasından vazgeçilmediğini belirten Moradi, Zahra idam edilmeden önce 16 kişinin onun gözleri önünde idam edildiğini, bu esnada henüz idama gitmeden önce kalbinin durduğunu ve öldüğünü, yine de infaz edildiğini yazdı.

Moradi’ye göre maktulün annesi Fatma, gelininin cesedini birkaç dakika ipte sallanırken görebilmek için idamın infazında ısrar etmiş ve idam sehpasını bizzat tekmelemişti.

Moradi’nin kısa sürede sildiği paylaşımı, ilk olarak 19 Şubat Cuma günü İran Human Rights Monitor’un (İran İnsan Hakları İzleme Örgütü) iran-hrm.com adresinde yayın yapan internet sitesinde haberleştirildi. İran HRM kendisini, molla rejimi tarafından “terörist örgüt” olarak kabul edilen muhalif Halkın Mücahitleri örgütünün siyasi kanadı İran Ulusal Direniş Konseyi’ne bağlı olarak tanımlıyor.

Rejimin iddialara yanıtı

İran resmi haber ajansı IRNA’nın konuya ilişkin haberinde ise Zahra İsmaili’nin kalbi durduğu halde idam edildiğine ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığı, haberlerin “karşıdevrimci” medyanın işi olduğu savunuldu.

IRNA, idam cezasının maktul Ali Reza Zamani’nin ailesinin ısrarı üzerine gerçekleştiğini kabul ederken, Zahra İsmaili’nin idam edilmeden önce sağlığının yerinde olduğunu, ölüm nedeninin “omurga ampütasyonu, boğulma ve kalp durması” olduğunu yazdı.

IRNA’nın haberinde, idam sehpasının Ali Reza Zamani’nin annesi tarafından tekmelenmesine ise değinilmedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur