Kolektifler’den YÖK protestosu: “Üniversiteler AKP teşkilatı değildir”

"YÖK kapatılsın, üniversiteler açılsın" diyerek YÖK önüne giden 35 üniversiteli gözaltına alındı. Ankara Konur Sokak'ta arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen 3 üniversiteli daha gözaltına alındı. Darp edilerek gözaltına alınan üniversitelilerin tümü Gazi Mustafa Kemal Hastanesi'nden serbest bırakıldı

Kolektifler’den YÖK protestosu: “Üniversiteler AKP teşkilatı değildir”

Öğrenci Kolektifleri çağrısıyla Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’da, YÖK’ü protesto etmek ve “Üniversiteler AKP teşkilatı değildir” demek için Ankara’da YÖK önüne gitmek istedi.

Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden 4 kadın kendilerine engel olmaya çalışan polislere mor boya attı. “YÖK kapatılsın, üniversiteler açılsın” diyerek YÖK önüne giden 28 üniversiteli gözaltına alındı.

Gözaltı sayısı 32’ye yükseldi

“YÖK kapatılsın üniversiteler açılsın” diyerek YÖK önünde buluşan üniversitelilerin gözaltına alınmasının ardından Ankara Konur Sokak’ta arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen 4 üniversiteli daha gözaltına alındı. YÖK’ü protesto ederken gözaltına alınan üniversitelilerin sayısı 32’ye yükseldi.

Üniversiteliler serbest bırakıldı

Darp edilerek gözaltına alınan üniversitelilerin tümü Gazi Mustafa Kemal Hastanesi’nden serbest bırakıldı.

Kolektifler, gözaltının ardından “Ankara’da gözaltına alınan 31 arkadaşımızın taleplerinden ve “Üniversiteler açılsın” sözümüzden vazgeçmiyoruz. Bir kez daha söylüyoruz; Üniversiteler Saray’ın arka bahçesi, Yekta Saraç’ın oyun parkı değil! Hibrit modelle tedbirler alınarak üniversiteleri açmak mümkün” diyerek taleplerini şöyle sıraladı:

  1. Kampüsün her alanında parasız maske, eldiven, dezenfektan teminin sağlanması gerekmektedir. Üniversite içerisinde tüm bunların satışı yasaklanmalıdır.
  2. Kampüslerin ve yurtların günde en az 1 kere dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
  3. Kampüs ve yurt giriş çıkışlarında düzenli ateş ölçümü yapılmalıdır.
  4. Üniversitelilerin kampüslerde ve yurtlarda tüm kapalı alanları kullanımı en fazla 3 saat olacak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır.
  5. Ders araları sıklaştırılmalı, ders kontenjanları sınıf veya amfi içindeki fiziksel mesafe koşullarına göre ayarlanmalıdır. Yurtlarda tüm hijyen malzemeleri üniversitelilere parasız temin edilmelidir.
  6. KYK yurtları yarı kapasite öğrenci almalı ancak tüm TÜRGEV, TÜGVA gibi cemaat, tarikat yurtları ve özel yurtlar kamusallaştırılmalıdır. Barınma durumunda ihtiyaç tespit edilerek yeni yurtlar açılması gerekmektedir.
  7. Üniversitelerde yemekhane, kütüphane, sosyalleşme alanı olarak kullanılan tüm alanların fiziksel mesafeye göre düzenlenmesi gerekmektedir.
  8. Üniversitenin tüm bileşenlerinin sağlığı güvence altına alınmalıdır. Yani akademisyenler ve tüm üniversite, yurt personellerinin çalışma saatlerinin düzenlenmesi, tüm koruyucu ekipmanları ücretsiz temin etmeleri sağlanmalıdır.
  9. Üniversiteliler, akademisyenler ve tüm üniversite, yurt çalışanları 15 günde bir parasız, düzenli test yaptırabilme olanağına sahip olması gerekmektedir.
  10. Üniversitelilerin haftanın 5 günü kampüsü kullanacağı bir programın zorunlu koşulması yerine haftanın 2 ya da 3 günü yüz yüze eğitim için kullanabileceği bir program hazırlanmalıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur