Eryaman-Esat davasında savcı değişti, dava yine ertelendi

Eryaman-Esat davası, mütalaa aşamasına gelmişken savcı değişti. Dava, 5 Temmuz’a ertelendi

Eryaman-Esat davasında savcı değişti, dava yine ertelendi

2006’da Ankara’da trans kadınlara saldıran çeteden dört kişinin yargılandığı davanın onuncu duruşması bugün (25 Mayıs) görüldü. On yıldan uzun süredir Yargıtay ve mahkemeler arasında mekik dokuyan dava; saldırganların aldığı cezayı Yargıtay’ın bozması üzerine yeniden görülüyor.

Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, dosya mütalaa aşamasına gelmişken Savcının değiştiği ortaya çıktı.

Duruşmayı Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi, Pembe Hayat Derneği, 17 Mayıs Derneği, ÜniKuir Derneği, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği avukatları ve LGBTİ+ aktivistleri takip etti.

Pembe Hayat Derneği’nin yayınladığı haberde verdiği bilgiye göre, “14:00’de başlayacak davayı 1 saat bekledikten sonra savcının değiştiği bilgisi geldi. Yıllardır süren davada, karara bu kadar yaklaşmışken ve savcı mütalaasını bekliyorken savcının değişmesi sürüncemede bırakılan hayatları bir kez daha tek başına bıraktı.”

Duruşmada trans kadınların Avukatı Senem Doğanoğlu, dosyanın karar aşamasına geldiğini hatırlatsa da yeni Savcı’nın talebi üzerine dava bir kez daha ertelendi.

Sonraki duruşma 5 Temmuz 2023 saat 14:00’de görülecek.

Kaynak: KaosGL

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur