Kadın Savunması, İzmir’e yerleştirilen depremzedelerle bir araya geldi

İzmir'e yerleştirilen depremzede kadınlarla bir araya gelen Kadın Savunma Ağı üyeleri kadınlarla buluşmaya devam edeceklerini belirtti

Kadın Savunması, İzmir’e yerleştirilen depremzedelerle bir araya geldi

Kadın Savunma Ağı, 6 Şubat günü Maraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından İzmir’e yerleştirilen depremzede kadınlarla bir araya geldi.

Kadın Savunması paylaşımında “Yıkılan kentlerin arasında yeni bir yaşamı inşa ederken kadın kadının yurdudur diyerek bölgeden gelen kadınlar ile kadın kahvelerimiz de buluşmaya devam edeceğiz” dedi.

Kadın Savunma Ağı’ndan Emine Akbaba, Sendika.Org’a konuştu:

İzmir’e yaklaşık bir ay önce deprem bölgesinden gelen kadınlar her an kısmi olarak barınma ihtiyaçlarını karşıladıkları yerden çıkarma endişesi ile yaşıyor. Birçoğu artık İzmir’de hayatına devam etmeye çalışırken bir kısmı da hepimizin göçmen edildiği bir coğrafyada kendi memleketlerine dönmek istiyor. Hepsi farklı illerden gelen kadınlar kendi yaşadıklarını bir kenara bırakıp Hatay’da yaşananlara öfkeleniyor. Devlet, deprem bölgesinden alıp İzmir’e getirmiş ancak sağlık hizmeti orada olan görevlilerin çabaları ile belediyeler tarafından sağlanıyor. Devlet, hem bölge de hem de depremin yaşanmadığı diğer illerde kadın örgütlerinin, toplumsal muhalefetin dayanışmasını engellemeye çalışırken HÜDA PAR’a kapılarını sonuna kadar açmış. Kadınlar çok uzun zaman sonra sohbetmeye yaşadıkları özlemi “İyi ki geldiniz, deprem dışında sohbet etmeyi unutmuştuk” diyerek belirtti. Kadın Savunması’ndan gönüllülerimiz ile birlikte yeni bir yaşamı hem deprem bölgelerinde inşa etmeye çalışırken hem de illerimize gelen deprem bölgesinden kadınlar ile “Kadın kadının yurdudur” diyerek kadın kahvelerimizde buluşmaya devam ediyoruz. Çünkü her deneyim biricik olsa da anlatılan benim, senin yani bizim hikayemiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur