Firdevs Babat davasında ATK raporu ve telefon kayıtları cinsel saldırıyı doğruladı

Firdevs Babat’ın katledildiği silahın sahibi korucu Ramazan Babat'ın bir çocuğu alıkoyarak tecavüz ve işkence yaptığı olaya ilişkin, korucu Ramazan Babat ve ona yardım edenler hakkında iddianame hazırlandı

Firdevs Babat davasında ATK raporu ve telefon kayıtları cinsel saldırıyı doğruladı

Şırnak’ın Şenoba beldesinde 18 Ağustos günü Ahmet Babat 17 yaşındaki Firdevs Babat’ı katletti. Korucu olan abisi Ramazan Babat’ın silahıyla Firvdesv’i katleden Ahmet Babat olaydan sonra tutuklanırken, iki gün sonra korucu Ramazan Babat da bir çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu için gözaltına alınarak tutuklandı.

Nisan ayında yengesinin kız kardeşi olan çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu öğrenilen Ramazan Babat ve ailesinin “Kanaat önderi” denilen Şihmus Babat’ın aracılığıyla mağdur çocuğun babası olan Emin G. anlaşarak olayı 200 bin TL karşılığında kapattığı ortaya çıktı. Nisan ayında üzeri kapatılan olay Ağustos ayında diital medya paylaşımlarına yansıdı. Olayın duyulması üzerine savcılık Ağustos’da hem fail Ramazan Babat hem de olayda adı geçen Şihmus Babat, Emin G. ve Sadi Babat hakkında gözaltı kararı verdi. Fail Ramazan Babat, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan 23 Ağustos günü tutuklanırken diğer isimlerde serbest bırakıldı. Başlatılan soruşturmaya dair iddianame hazırlanırken iddianamede yer alan adli tıp raporunda cinsel saldırının yaşandığı doğrulandı.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede fail ve olayda yer alan şüpheli ifadeleri, adli tıp raporu ve Ramazan Babat’ın cep telefonunda soruşturmaya dair yer alan mesajlara yer verildi. Ramazan Babat’ın “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan yargılanacağı dosyada diğer şüpheliler Ç.B, Emin G., Sadi Babat, Şihmus Babat ve Y.G. ise “Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçlamasıyla yargılanacak.

İddianamede yer alan bilgilere göre tecavüz 5 Nisan tarihinde Şırnak ve Şenoba arasında bulunan Besta Bölgesi’nde yaşandı. Ramazan Babat arabasına aldığı çocuğa işkence ederek tecavüz etti. Çocuğu alıkoyan korucu Ramazan Babat, çocuğu ölümle tehdit ederek, kendi rızası ile kaldığı yönünde ifade verdirdi.

Ailelerin araya girmesiyle kayıp başvurusu iptal edilirken beldede “Kanaat önderi” olarak adlandırılan Şihmus Babat isimli şahıs önce failin ardından ise çocuğun ailesiyle görüştü. Görüşmelerin ardından çocuk ailesine teslim edildi. Şihmus Babat’ın araya girmesiyle çocuğun babası ve failin babası Sadi Babat 200 bin TL para karşılığında olayın üstünü kapatma kararı aldı. Çocuk verdiği ifadesinde konuya dair, “Ben şikâyet etmek istedim ama onlar parayla üstünü kapattılar” sözlerini kullandı.

İddianamede yer alan ifadelerde parayla olayın üstünün kapandığını kabul etmeyen şüpheliler, paranın borç ve inşaat malzemeleri için hesaplarına yattığını iddia ettiler. Cinsel saldırı faili Ramazan Babat, kendisine yöneltilen hiçbir suçlamayı kabul etmedi.

İfadelerin ardından çocuğun Şırnak Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nce yapılan muayenesinde tecavüz tespit edildi. Raporun yanı sıra fail Ramazan Babat’ın cep telefonu incelemesinde üç kadınla soruşturmaya konu olayla ilgili mesaj kayıtları olduğu ortaya çıktı.

İddianamenin sonunda savcılık şüphelilerin cezalandırılmasını talep ederek şu ifadelere yer verdi; “…Yürütülen soruşturma neticesinde şüpheli Ramazan Babat’ın suç tarihi itibariyle 15 yaşını doldurmuş olan mağduru cebir kullanarak istismar ettiği, şüpheli Şihmus Babat aracılığıyla mağdurun babası olan şüpheli Emin G. ile şüpheli Ramazan Babat’ın babası şüpheli Sadi Babat’ın 200.000 TL karşılığında anlaşarak suç delilerini gizledikleri, şüpheliler Ç.B. ve Y.G.’nin ise suç delillerini gizleme olayı banka hesaplarını kullandırmak suretiyle yardım eden sıfatıyla iştirak ettikleri dosya kapsamında mevcut tüm beyan be delillerden anlaşılmakla, şüphelilerin açık yargılamalarının Şırnak Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılarak atılı suçun sübutu halinde eylemlerine uyan yukarıda ki sevk maddeleri gereğince cezalandırılmalarına…”

Kaynak: Jinha

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur