RTÜK’ten “kamu” adına faşist propaganda: LGBTİ+ karşıtı mitingin çağrı videosu kamu spotları adı altında yayımlandı

Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından hazırlanan ve Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu imzası taşıyan LGBTİ+ karşıtı video RTÜK'ün internet sitesinde kamu spotları başlığı altında yer aldı. Videoda 18 Eylül pazar günü İstanbul’da yapılacak LGBTİ+ karşıtı mitinge çağrı yapılıyor. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, RTÜK başkanı Ebubekir Şahin'in videoyu mevzuata aykırı şekilde yayımlattığını belirtti ve bu şekilde seçim sürecinde siyasi propaganda videolarının "kamu spotu" adı altında yayımlanabileceğine dikkat çekti

RTÜK’ten “kamu” adına faşist propaganda: LGBTİ+ karşıtı mitingin çağrı videosu kamu spotları adı altında yayımlandı

18 Eylül Pazar günü İstanbul’da yapılacak LGBTİ+ karşıtı mitingin duyurusuna ilişkin hazırlanan bir video, televizyon kanalları ve radyolarda yayımlanması için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet sitesinde kamu spotları başlığı altında yer aldı. Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından hazırlanan videoda nefret söylemleri ile birlikte “Büyük Aile Buluşması” denilen mitinge çağrı yapıldı.

Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından hazırlanan ve Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu imzası taşıyan kamu spotu videosunda, 18 Eylül Pazar günü İstanbul’da yapılacak LGBTİ+ karşıtı mitingin duyurusu yapıldı.

Yesevi Alperenler Derneği’nin sosyal medya hesabından “Ailesini seven, ailesini-çocuğunu-neslini korumak isteyen, emperyalist-küresel çetelerin LGBT dayatmasına karşı çıkan, insanlık tarihinin en büyük sapkınlık propagandasına-dayatmasına dur diyen duyarlı tüm halkımızı bekliyoruz” denilerek mitinge çağrı yapıldı.

Kürşat Mican da sosyal medya hesabından kamu spotunu paylaşarak “ailemiz ve nesillerimiz için oldukça önemli programa tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.

5 Eylül günü Fatih Saraçhane Parkı’nda toplanan STK’ler adına basın açıklamasını okuyan Mican “Bu sapkın örgütün tüm propaganda faaliyetlerinin ivedilikle durdurulması, tüm aktivitelerinin yasaklanması, derneklerinin kapatılması, kutsal aile yapımızın, çocuklarımızın ve gençlerimizin üzerinden kirli ellerini çekmeleri için ‘Aileni ve neslini koru: sapkınlığa dur de’ mitingi düzenliyoruz. Devamında da Beyazıt Meydanı’na kadar yürüyüş planlıyoruz. LGBT propaganda ve dayatmasının artan tehdit ve tehlikesine karşı toplumsal farkındalık oluşturma gayesindeyiz. Duyarlı tüm vatandaşlarımızı aileleriyle birlikte Saraçhane Parkı’na bekliyoruz” demişti.

Kürşat Mican kim?

Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu’nun ve Yesevi Alperenler Derneği’nin Başkanı olan Kürşat Mican, 2017’de Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanıyken Neve Şalom Musevi Sinagogu’na saldıran ve hapis cezası alan isimlerden biriydi. Ayrıca Mican, 2016’da Onur Haftası katılımcılarına yönelik tehdit içeren açıklamaları nedeniyle yargılandı ve davada “iyi hal” gerekçesiyle 4 bin lira para cezası aldı.

Daha önce işkence suçundan da yargılanan Mican, mahkemede aylık gelirinin 10,000 TL olduğunu beyan etti.

Alperen Ocakları’nın başkanı olduğu dönemde Mican, İsrail’in Mescid-i Aksa önüne yerleştirdiği metal detektörlerini gerekçe göstererek 20 Temmuz 2017’de İstanbul Karaköy’deki Neve Şalom Musevi Sinagogu’na düzenlenen saldırıda, sinagogun kapısına tekme ve taş attığı için yargılanmış, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mican ayrıca, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Kerkük’ü bağımsızlık referandumuna dahil etmesinin ardından “Kerkük Türkmenlerindir” diyerek 2017 yılında berberindeki bir grupla kente gitmiş ve burada uzun namlulu silahlarla pozlar vermişti.

Kürşat Mican, BBP’nin 2020 yılındaki kongresinde genel başkan Mustafa Destici’nin karşısında aday olduğunu açıklamış ancak kongre öncesinde ihraç istemiyle parti disiplin kuruluna sevk edildiği için kongrede Destici’nin karşısına çıkamamıştı.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur