ODTÜ’de Mahsa Amini eylemi: “Kadının, yaşamın ve özgürlüğün sembolü olacak”

İran’da ahlak polisi diye bilinen İrşad devriyeleri tarafından darp edildikten sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini için eylem yapan ODTÜ'lüler "Amini artık kadının, yaşamın ve özgürlüğün sembolü olacak" dedi

ODTÜ’de Mahsa Amini eylemi: “Kadının, yaşamın ve özgürlüğün sembolü olacak”

İran’da ahlak polisi diye bilinen İrşad devriyeleri tarafından darp edildikten sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini için ODTÜ’lüler de eylem yaptı. ODTÜ’deki İranlı öğrencilerin çağrısıya Fizik çimlerinde bir araya gelen üniversiteliler Farsça, İngilizce ve Türkçe açıklamalar okudu.

Yapılan açıklamada Amini’nin öldürülmesine tüm dünyadan tepkilerin yükseldiği ifade edilirken Amini’nin bundan sonra kadının, yaşamın ve özgürlüğün sembolü olacağı ifade edildi. İranlı öğrenciler çağrılarına uyup eyleme gelen herkese teşekkür etti. Açıklamanın ardından üniversiteliler bir başörtüsünü ateşe verdi.

Açıklamaların ardından üniversiteliler Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Farsça sloganlarla Matematik Bölümü’ne yürüdü. Matematik duvarı önüne Amini’nin fotoğraflarını, yakılan başörtüsünü koyan ve mumlar yakan üniversiteliler Amini’yi anarak eylemi sonlandırdı.

Ne olmuştu?

İran’da Mahsa Amini adındaki genç kadın “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ahlak polisi olarak da bilinen İrşad devriyelerinin şiddetine maruz kaldı. Genç kadın gördüğü şiddetin ardından hastaneye kaldırıldıysa da yaşamını yitirdi.

Amini’nin ölümü İran’daki kadınları isyan ettirdi. Kadınlar çarşaflarını sokaklarda yakarken, eylemler dünya genelinde yankı uyandırdı.

İran devleti ise Amini’nin ölümündeki sorumluluğu reddediyor. Ölümüyle ilgili soruşturma açıldığını ifade eden yetkililer, ölümün olaydan önceki etmenlere bağlı olduğunu iddia ediyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur