Küba’da eşcinsel evlilik yasallaşıyor

Küba referandumda eşcinsel evliliğe 'evet' dedi. Eşcinsel evliliğe ek olarak, çocukların eşcinsel çiftler tarafından evlat edinilmesini, çocuk evliliğinin yasaklanmasını da kapsıyor

Küba’da eşcinsel evlilik yasallaşıyor

Fotoğraf: Alexandre Meneghini/Reuters

Küba’da bu Pazar günü yapılan ve eşit evlilik, eşcinsel çiftler tarafından çocuk evlat edinilmesi ve çocuk yaşta evliliklerin yasaklanmasını içeren yasal bir paket olan Aile Yasasına ilişkin referandumda “evet” oyların yüzde 66,87’sini aldı. Seçim Konseyi (CEN) bugün (26 Eylül) bildirdi.

Bugün (26 Eylül) Ulusal Seçim Konseyi (CEN) Başkanı Alida Balseiro, yeni Aile Yasasının dün (25 Eylül) yapılan referanduma katılan Kübalılar tarafından onaylandığını doğruladı. Onay lehine olan seçenek 3,936,790 oy, yani kullanılan oyların yüzde 66.87’sini aldı. Aile Yasasına karşı olan seçenek ise yüzde 33.13 oranında oy aldı. Ancak CEN’in ön verilerine göre geçerli oy pusulası sayısı 5.892.705 idi.

Aile Yasası referandumu, 1959’da devrimin zaferinden bu yana belirli bir yasa üzerinde vatandaşlara doğrudan danışılan ilk süreç oldu. Metnin oluşturulması sürecinde Küba toplumunun katılımı daha önce görülmemiş bir şekilde gerçekleşti.

1975’ten bu yana yürürlükte olan aile yasasını yeniden düzenleyen ve genişleten Aile Yasası, eşit evlilik, taşıyıcı annelik, eşcinsel çiftlerin çocuk evlat edinmesi, çocuk yaşta evliliğin yasaklanması ve toplumsal cinsiyet şiddetine yönelik kapsamlı politikaların teşvik edilmesini öngörüyor.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel yeni Aile Yasasını “tüm insanlara ve ailelerin çeşitliliğine haklar ve güvenceler tanıyan adil, gerekli, güncellenmiş ve modern bir norm” olarak nitelendirdi.

Dünkü (25 Eylül) referandum öncesinde Katolik Kilisesi, Evanjelik kiliseler ve siyasi muhalefetin bazı kesimleri, kendi değer ve inançlarıyla uyumlu olmadığı gerekçesiyle yeni Aile Yasasına karşı kampanya yürütmüştü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur