İran’da Mahsa Amini protestoları yayılıyor: “Birleşmezsek tek tek öldürüleceğiz”

İran'da Mahsa Amini'nin ölümünün ardından Tahran'da başlayan eylemler ülkenin diğer kentlerine de yayıldı. Kadın öğrencilerin eğitim gördüğü Alzahra Üniversitesi'ndeki öğrenciler yaptıkları eylemde "Birleşmezsek tek tek öldürüleceğiz" dedi

İran’da Mahsa Amini protestoları yayılıyor: “Birleşmezsek tek tek öldürüleceğiz”

Fotoğraf: AFP

İran’da Mahsa Amini’nin ölümünün ardından Tahran’da başlayan eylemler yayılıyor.

Rejimin kalbinde isyanlar

Razavi Horasan eyaletinin başkenti olan dini şehir Meşhed de dahil olmak üzere çok sayıda şehirde protesto eylemleri yapıldı. Azerbaycan eyaletinin başkenti Tebriz, kuzeydeki Gilan eyaletinin başkenti Rasht, İran dini okullarının çoğunun bulunduğu aynı adı taşıyan bir eyaletin başkenti olan Kum şehri protesto eylemlerine sahne oldu. Kiramnşah, Zencan, Basra Körfezi’ndeki önemli bir liman kenti olan Bandar Abbas, Fars eyaletinin başkenti Şiraz ve Kazvin de protestoların adresi oldu.

İnternet kesildi

Eylemlerin yayılmasının ardından İran devleti internet erişimini kesti.

Üniversiteli kadınlar ayakta

Kadın öğrencilerin eğitim gördüğü Alzahra Üniversitesi’ndeki öğrenciler Amini’nin ölmüne tepki göstererek “Birleşmezsek tek tek öldürüleceğiz” dedi. Öğrenciler Amini’nin ismini İran’da sokaklara, duvarlara yazdı. “Türbana hayır” sloganlarını her yerde haykırdı.

İran sorumluluğu dışarıya atıyor

İran devleti ise sorumluluğu dışarıya atmaya devam ediyor. Tahran Valisi Mohsen Mansouri, eylemlerin diğer ülkelerin büyükelçiliklerin kışkırtmasıyla yapıldığını iddia etti. İran İnsan Haklar Merkezi Genel Sekreteri Kazem Gharibabadi ise soruşturma yürüttüklerini ancak AB’nin bu konularda iki yüzlü davrandığını ifade etti.

Ne olmuştu?

İran’da Mahsa Amini adındaki genç kadın “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ahlak polisi olarak da bilinen İrşad devriyelerinin şiddetine maruz kaldı. Genç kadın gördüğü şiddetin ardından hastaneye kaldırıldıysa da yaşamını yitirdi.

Amini’nin ölümü İran’daki kadınları isyan ettirdi. Kadınlar çarşaflarını sokaklarda yakarken, eylemler dünya genelinde yankı uyandırdı.

İran devleti ise Amini’nin ölümündeki sorumluluğu reddediyor. Ölümüyle ilgili soruşturma açıldığını ifade eden yetkililer, ölümün olaydan önceki etmenlere bağlı olduğunu iddia ediyor.

Sendika.Org, IRNA, Iran International English

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur