Bisiklet sürerken bıçaklı saldırıya uğrayan üç kişiye destek pedallaması

Bisiklet sürerken bıçaklı saldırıya uğrayan iki kadına destek için aynı yerde bisiklet sürüşü için Yoğurtçu Parkı'nda bir araya gelenler Caddebostan'a pedalladı

Bisiklet sürerken bıçaklı saldırıya uğrayan üç kişiye destek pedallaması

12 Eylül günü Kadıköy Caddebostan’da bisiklet sürerken bıçaklı saldırıya uğrayan iki kadına destek için aynı yerde bisiklet sürüşü için Yoğurtçu Parkı’nda bir araya gelenler Caddebostan’a pedalladı.

Yoğurtçu Parkı’nda bir araya gelen kadınlar ve LGBTİ+’lar Caddebostan’da bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar söylendi:

12 Eylül gecesi İstanbul Kadıköy semtinin Caddebostan bölgesinde bisiklet binen bir grup bıçaklı bir saldırı gerçekleşti. Bisiklet üzerindeki bir kadın arkadaşımız motosikletli bir grup vandal tarafından önce sözlü taciz yaşadı, sonrasında grupça sopa ve bıçakla şiddete uğradılar. Bu durumu şikâyet ettikleri polisten ise aradıkları desteği alamadılar. Saldırıyı gerçekleştiren vandallar ise elini kolunu sallayarak olay yerinden ayrılma gücünü kendilerinde buldular. Arkadaşlarımız kendilerini güvensiz ve yalnız hissetiler.

Bu şiddet hikayesi sadece kadınlara yönelik değil tüm bisikletçilerin harekete geçmesini gerektirecek kadar ciddi bir meseledir. Türkiye’de kadınlara yönelik şiddet gerek ev içinde gerek kamusal alanda gün ben gün artan ve maalesef devletin kolluk kuvvetleri tarafından da müdahale edilemez ve önlenemez hale gelmiştir.

Bisikletliler ve kadınlar toplumun kırılgan gruplarıdır. Kırılgan dememiz size güçsüz olduğumuzu hissettirmesin. Bizler kalabalık ve güçlü gruplarız ancak bizler savaşmayı değil barışı, zarar vermeyi değil eşitlik içinde mücadeleyi tercih ediyoruz.

Bizler bisikletimizle yaptığımız günlük yolculuklarda dahi çevresel katkılar sağladığımızı biliyoruz, toplumun cinsiyet eşitliği anlamında örnek olabilecek grupları temsil ediyoruz. Kamusal alanın herkes için olduğunu ispatlıyoruz.

Bisiklet ve kadın cinayetlerinin ortak yanları sizleri şaşırtmasın. İkisinde de karşımıza aldığımız güçler bizleri toplumun güçsüz ve susturulması gereken parçaları sanıyor. Oysa bizler Türkiye’yi modern, çevreci, eşitlikçi yarınlara taşıyacak olanlarız. Her gün evden bisikletiyle işine giden kişiler, çocuklarıyla bisiklet binerek onlara karbonsuz bir gelecek bırakmaya çabalayan anneler, babalar, hak mücadelelerini bisiklet üstüne taşıyan aktivistler, yani bizler yalnız değiliz.

Mücadelimiz Türkiye’nin her yerinde sessizce devam eden bir kurtuluş mücadelesidir. Kurtuluşumuz şiddetle bizleri susturmaya çalışan kadın düşmanı, çevre düşmanı, şiddet yanlısı beyinlerdendir. Bizleri tek tek öldürerek, korkutarak susturmaya çalışan zihinler bizleri asla yenemeyecek. Kadınlar, engelliler, yaşlılar, çocuklar kamusal alanlara sahip çıkacak, silahı, parası, gücü olanın değil herkesin hakkı olan kamusal alanı güvenli hale getireceğiz.

Bizler kadın bisikletliler olarak asla yalnız sürmeyeceğiz ve şiddete asla sessiz kalmayacağız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur