İstanbul Maltepe’deki 1 Mayıs mitinginde on binler buluştu

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB'nin çağrısıyla Maltepe Etkinlik Alanı'nda düzenlenen 1 Mayıs mitingine on binler katıldı. Yaşam pahalılığının, sefalet ücreti dayatmalarının ve faşist baskıların protesto edildiği mitingde Gezi Davası'nda tutuklanan Taksim Dayanışması temsilcilerinin mesajları kürsüden okundu, Gezi Direnişi selamlandı. Kürsüden okunan ortak açıklamada "Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu, işsiz kalınmadığı, aç yatılmadığı bir dünya ve ülke istiyoruz" denildi

İstanbul Maltepe’deki 1 Mayıs mitinginde on binler buluştu

İstanbul’da DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin çağrısıyla Maltepe Etkinlik Alanı’nda düzenlenen 1 Mayıs mitingi için emekçiler iki ayrı yürüyüş kolunda toplandı.

Kartal yönündeki kortejin başında DİSK, TMMOB ve Türk Diş Hekimleri Birliği, İdealtepe yönünde ise KESK ve TTB yer aldı. Sosyalist örgütler ve her renkten toplumsal muhalefet örgütü de pankartları, önlükleri ve flamalarıyla kortejlerini oluşturup alana doğru yürüyüşe geçti.

Pankartlarda yaşam pahalılığına, sefalet ücreti dayatmasına, baskılara, savaşa, gericiliğe, kadın düşmanlığına tepkiler öne çıkarken Gezi Davası’nda tutuklananlar da unutulmadı. Taksim yasağının protesto edildiği kortejlerde Taksim çevresinde gerçekleştirilen eylemler de selamlandı.

DİSK’e bağlı sendikalardan Birleşik Metal İş ve Genel İş görece kitlesel katılırken, Türk İş’e bağlı Tümtis de kitlesel katılım sergiledi. TV ve sinema emekçileri sendikaları da ortak ve renkli bir kortejle yan yana yürüdü. Genel başkan ve genel sekreterleri Taksim yasağını protesto ederken gözaltına alınan DİSK/Enerji Sen üyeleri de sloganlarla gözaltıları protesto etti, “UtanSA!” sloganlarıyla Başkent Elektrik direnişini selamladı. Mitinge kasklarıyla katılan DİSK Dev Yapı İş üyeleri de iş cinayetlerinde yitirdikleri arkadaşlarını andı.

KESK’e bağlı sendikalar arasında ise Eğitim Sen öne çıktı. İlk 1 Mayıs mitingine katılan Öğretmen Sendikası da canlı kortejiyle alandaydı.

Siyasi parti ve örgütlerden TİP binlerce kişilik korteji ile dikkat çekerken CHP, HDP, Halkevleri, TKP, EMEP ve UİDDER de kitlesel katılım sergiledi.

“Zulme karşı direneceğiz”

Gezi Davası’nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılarak cezaevine gönderilen Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfın Kahraman’ın gönderdiği 1 Mayıs mesajı kürsünden okundu: “1 Mayıs’ı, 1 Mayıs meydanında, Taksim’de kutlayacağımız günlerde hep birlikte olacağız. Zulme karşı direneceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız. Özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelemiz kazanacak. Hepinize Bakırköy ve Silivri cezaevlerinden selamlar. Yaşasın 1 Mayıs!” 

Mesajın okunmasının ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı birer konuşma yaptı.

“Bu düzen böyle gitmez”

Kurum temsilcilerinin konuşmalarının ardından ortak açıklamayı Birleşik Metal İş üyesi Betül Oral okudu. Oral şöyle konuştu:

“Bu bozuk düzen, bizim düzenimiz değil. Bu sömürü düzeninin bize vereceği hiçbir şey yok! Tek adam rejiminin sona ermesi, demokrasi ihtiyacı ve köklü bir değişim talebi mutlu bir azınlık dışında tüm kesimlerin ortak talebidir. Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu, işsiz kalınmadığı, aç yatılmadığı bir dünya ve ülke istiyoruz. Birleşerek yaratacağız. Herkesin güvenceli ve insanca çalıştığı bir işinin olduğu, ekonomik krizlerin, salgınların faturasının emekçilere yıkılmadığı, mültecilik statüsünün tanındığı bir gelecek istiyoruz. Birleşerek gerçekleştireceğiz!”

Miting, Kardeş Türküler konseri ile son buldu.

Güncelleniyor…

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur