Sağlık emekçilerinin G(ö)REV’i ikinci günde: “Bugün önlüğümüzü çamura bulamaya çalışanlara karşı her yeri beyaza boyama günüdür”

Sağlık emekçilerinin G(ö)REV eylemleri ikinci günde devam etti. İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Batman'da sağlık emekçileri hastane önlerinde eylem yapıldı

Sağlık emekçilerinin G(ö)REV’i ikinci günde: “Bugün önlüğümüzü çamura bulamaya çalışanlara karşı her yeri beyaza boyama günüdür”

Sağlık emek ve meslek örgütlerinin çağrısıyla sağlık emekçileri ekonomik haklar, özlük haklar, etkin bir sağlıkta şiddet yasası, çalışma koşullarına dair iyileştirmeler, 5 dakika muayene dayatmasının sonlandırılması, tıp fakültelerindeki eğitimin niteliğinin artırılması gibi çeşitli taleplerle dün Türkiye’nin dört bir yanında iş bıraktı.

SAĞLIK EMEKÇİLERİ HAKLARI İÇİN BÜYÜK G(Ö)REV’DEYDİ: “HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ, HAKKIMIZ OLANI ALACAĞIZ”

Sağlık emekçilerinin G(ö)REV eylemleri ikinci günde devam ediyor. Dün Tıp Bayramı’ında Taksim Meydanı’na çelenk bırakmak isteyen İstanbul Tabip Odası üye ve yöneticilerine polis saldırmış ve 89 yaşındaki Prof. Dr. Erdinç Köksal da yere düşmüştü. Türk Tabipleri Birliği, konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

14 Mart Tıp Bayramı’nda Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakmak isteyen İstanbul Tabip Odası heyetimize yapılan müdahale, mesleğimize yapılmıştır.

Bayram günlerinde yıllardır yaptığımız bu törende, tam da “Giderlerse gitsinler” sözlerinin ardından yapılan müdahaleyi kabul etmiyoruz. Tüm eylemlerimizde yerini koca bir çınar gibi alan Emekli Hekimler Kolu temsilcimiz Dr. Erdinç Köksal’a yapılan muamele, her bir hekimin hafızasına ve öfkesine eklenmiştir. Bizim önlüğümüz yıllardır karartmalara ve dün çamura bulamaya çalışanlara rağmen bembeyazdır. Bu yüzden “Karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına sahip çıkma günü” diyerek çıktık bu yola, bir söz daha verdik emekli hekimlerimize; “Emeğinin hakkını vermenin günüdür” dedik. Evet, bugün görev eylemimizin ikinci günü daha fazla mücadele etme günüdür.

Bugün, Erdinç Hocamızın emeklerini görünür kılma, önlüğümüze çamur bulaştıranlara karşı her sağlık kurumunu beyaza boyama günüdür.

Çeşitli illerde sağlık emek ve meslek örgütlerinin çağrısıyla yapılan eylemler sürüyor. İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Batman’da sağlık emekçileri hastane önlerinde eylem yaparken sağlık kuruluşlarından boş koridor görüntüleri de ikinci günde devam ediyor.

“Mektup göndermek yerine sorunlarımızı çözün”

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan eyleme DİSK ve Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da katıldı. Çerkezoğlu yaptığı konuşmada Fahrettin Koca’nın sağlık emekçilerine gönderdiği mektubu eleştirerek “Sağlık emekçilerine mektup göndermek yerine sorunlarımızı çözecek yasaları Meclis’ten geçirin” dedi.

İstanbul’da ise Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eylem yapıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur