Reklam Kurulu’na “tüketiciyi koruma” bahanesiyle sansür yetkisi

AKP’nin tüketiciyi koruma gerekçesiyle Meclis’ten geçirdiği Tüketiciyi Koruma Kanunu’nda yapılan değişikle internet sitelerine erişimi engelleme yetkisi verilen kurumlara Ticaret Bakanlığı’na bağlı "Reklam Kurulu" da eklendi. CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, düzenlemenin sansürü genişleteceğini ifade ederek karşı çıktı

Reklam Kurulu’na “tüketiciyi koruma” bahanesiyle sansür yetkisi

AKP’nin tüketiciyi koruma gerekçesiyle Meclis’ten geçirdiği Tüketiciyi Koruma Kanunu’nda yapılan değişikle internet sitelerine erişimi engelleme yetkisi verilen kurumlara Ticaret Bakanlığı’na bağlı “Reklam Kurulu” da eklendi.

“Anayasa’ya aykırı”

Kanunun TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında düzenlemeye karşı çıkan CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 2022 yılı itibariyle Türkiye’de 510 bin web sitesine ve internet sayfasına erişim engeli getirildiğini açıklayarak şunları söyledi:

İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucusu Yaman Akdeniz Hoca ile konuştuk. Şu an itibarıyla, Türkiye’de 510 bin ‘web sitesine ve internet sayfasına’ erişim engeli getirilmiş durumda. Bu çok ciddi bir rakam! Bunu görmezden gelemezsiniz!

Türkiye’de zaten yargının yanı sıra aralarında Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Spor Toto, Diyanet İşleri ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun da bulunduğu 20’ye yakın kamu kurumuna ‘erişim engeli’ yetkisi verilmişti. Şimdi bunlara Reklam Kurulu da ekleniyor. Mahkeme kararı olmaksızın bir internet sitesinin tümüne erişime engelleme yetkisi verilmesi Anayasa’ya aykırıdır. Bu yetkinin doğuracağı sonuçlar özgürlük alanının daraltılması gibi felaketlere yol açar. Eğer ortada bir suç iddiası varsa bu mutlaka mahkeme kararıyla belirlenmelidir.

Çakırözer, erişim engelleme kararlarının basın özgürlüğünü ihlal ettiğine de dikkat çekerek sözlerinin şöyle devam etti:

Türkiye’de gazetecilerin saldırıya uğraması, yargılanması, hapsedilmesi ne kadar basın özgürlüğünü ortadan kaldırıyorsa, haber kuruluşlarının sitelerine, haberlere getirilen erişim engelleri de aynı ölçüde ifade ve basın özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını yok etmekte. Wikipedia, resim paylaşım sitesi Imgur, Sendika.Org yıllarca erişime engellendi. Erişimin hâlâ yasak olduğu OdaTV ve Independent Türkçe’ye ancak başka isimlerle girmek mümkün.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur