Remziye Yoldaş’ı katleden Veysi Yoldaş’a müebbet hapis

Diyarbakır'da Cezaevinden firar edip eşi Remziye Yoldaş'ı (29) katleden Veysi Yoldaş, yargılandığı davada “kasten öldürmek"ten müebbet hapse mahkum edildi

Remziye Yoldaş’ı katleden Veysi Yoldaş’a müebbet hapis

Diyarbakır’da başka bir suçtan tutuklu bulunduğu açık cezaevinden firar edip, 29 yaşındaki eşi Remziye Yoldaş’ı 28 Ağustos 2020 tarihinde katleden Veysi Yoldaş’ın (31) yargılandığı davada karar çıktı. Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Veysi Yoldaş ile taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada söz verilen iddia makamı, önceki celse mahkemeye sunduğu ve sanığın “kasten öldürme” suçundan müebbet hapisle cezalandırılması yönündeki talebini tekrarladı.

Tanık şoför dinlendi

Duruşma, sanık Veysi Yoldaş’ın işlediği cinayetin ardından bindiği taksi şoförünün dinlenmesi ile devam etti. Taksi sürücüsü, verdiği beyanlarında aracıyla yolda ilerlerken el kaldırması üzerine aracına aldığında elinde tüfek olduğunu belirttiği sanığın kısa bir mesafe gitmelerinin ardından araçtan indiğini söyledi. Mahkeme başkanının sanığı teşhis etmesini isteği taksi sürücüsü, aradan zaman geçmiş olmasından kaynaklı sanığı hatırlamadığını ifade etti.

Mahkeme başkanı, karar açıklayacaklarını sanığa savunma yapması için söz vermek istedi. O sırada araya giren sanık avukatı, mütalaaya karşı son savunmalarını yapmak üzere süre talebinde bulundu. Mütalaanın önceki celse sunulmuş olması nedeniyle savunma için zaten süre verildiğini söyleyen mahkeme başkanı ile sanık avukatı arasında bu nedenle tartışma yaşandı. Süre talebini kabul etmeyecekleri belirten mahkeme başkanı, savunmasını yapmasını için yeniden sanığa söz verdi.

Avukatlar süre istedi

Sonrasında Remziye Yoldaş’ın ailesinin avukatlarına söz verildi. Daha önce ortada planlı bir cinayet olması nedeniyle sanığın “tasarlayarak kasten öldürme suçu”ndan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep eden aile avukatları, mütalaaya karşı süre talebinde bulundu. Sanık avukatları da sanığın cezaevinde katledilen eşiyle çektirdiği fotoğrafları delil olarak heyete sunup, süre talebinde bulundu.

Müebbet hapis

Süre taleplerini reddeden mahkeme başkanı, karar almak üzere duruşmaya kısa bir ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Veysi Yoldaş’ı “kasten öldürmek”ten müebbet hapse mahkûm etti. Mahkeme, iyi hal indirimi uygulamadığı sanığa, “ruhsatsız silah bulundurmak”tan da 1 yıl hapis cezası verdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur